Najčastejšie ho poznáte pod obchodným názvom Sumamed. Ide o makrolidové antibiotikum azitromycín. Každé siedme antibiotikum, ktoré za posledný rok predpísal niektorý pediater z Bratislavského kraja, bol azitromycín
Poďme sa mu trochu povenovať. Vraciam sa tým k župnému pediatrickému dňu, počas ktorého o tom prednášala Karolína Haramiová. Pozrel som sa na reálne dáta o preskripcii antibiotík v Bratislavskom kraji.
Azitromycín patrí medzi širokospektrálne antibiotiká, teda funguje proti mnohým baktériám. Má svoje prioritné indikácie (napríklad čierny kašeľ, kvapavka či chlamýdiové infekcie). Keďže je širokospektrálny, používa sa veľmi často aj v iných prípadoch. Priamo v príbalovom letáku sa uvádzajú napríklad infekcie horných dýchacích ciest. Tie sú v 85 percentách prípadov spôsobené vírusom, nie baktériou. Antibiotiká sú vtedy nielenže zbytočné, ale doslova škodlivé (rozhodia črevnú mikroflóru, umožňujú vznik rezistencie a stoja peniaze). Lekár by si mal pred použitím makrolidového antibiotika položiť otázku: Nie je možné použiť iné antibiotikum?
Azitromycín sa začal celosvetovo tak nadužívať, že jeho skutočná účinnosť významne klesla. Niektoré zdravotné systémy už pred rokmi vyradili azitromycín z úhrad a nepreplácajú ho. Popularita trojdňového antibiotika (aby nebolo treba čerpať OČR či PN) je podporená jeho zdanlivou účinnosťou. Pacient ho začne užívať v druhý či tretí deň choroby a následne sa mu polepší. Antibiotikum zabralo! Lenže bežné vírusové infekcie trvajú sedem dní, takže by sa mu zrejme polepšilo aj bez toho. Antibiotiká nie sú cukríky, majú byť predpisované a užívané s rozumom.
Poďme k dátam. Ako som napísal vyššie, každé siedme antibiotikum, ktoré za posledný rok predpísal niektorý pediater z Bratislavského kraja, bol azitromycín. Pediatri majú rozličné preskripčné správanie. Nielenže rôzne často predpisujú antibiotiká, keď ich už predpisujú, tak niektorí siahajú po azitromycíne častejšie a niektorí ho nepredpisujú vôbec.
Za polovicu preskripcie azitromycínu je zodpovedných 17 lekárov. Alebo 90 percent azitromycínu predpísala polovica lekárov. Druhá polovica lekárov predpísala zvyšných 10 percent. Spätnú väzbu pošlem každému osobitne.
Z vyše stovky ambulancií boli dve, ktoré za celý rok nepredpísali ani jedno balenie azitromycínu. Zato sú aj ambulancie, kde každé druhé (!) predpísané antibiotikum je azitromycín.
Dve tretiny bratislavských pediatrov sú v ľavom dolnom kvadrante, čo je potešiteľné. Pozornosť treba sústrediť na zvyšné kvadranty, najmä vpravo hore. Ešte jeden postreh: Najviac antibiotík užívajú deti vo veku tri až sedem rokov. Ale podiel azitromycínu v tejto vekovej skupine je nižší než priemer.