Má ísť o kompenzáciu nedofinancovania ambulantného sektora štátom, tvrdí asociácia
Odborné spoločnosti pre nedostatočné financovanie ambulantného sektora začali inštruovať svojich členov, ako vyberať poplatky v súlade s legislatívou. Asociácia súkromných lekárov SR tvrdí, že pri všetkých rokovaniach aj mediálne opakovane upozorňovala na to, že nesúhlasí s prístupom, ktorý pri intersektorálnom členení financií diskriminuje ambulantný sektor.
„Pripravujeme teda zavedenie kompenzačného poplatku. Jeho výšku ovplyvní rozdiel vo financovaní medzi ústavnou zdravotnou starostlivosťou a jednotlivými segmentami ambulantnej starostlivosti (pre úplnosť pripomíname, že Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti patrí z hľadiska vyhlášky do Špecializovanej ambulantnej starostlivosti) po zohľadnení navýšenia, ktoré bude dohodnuté so zdravotnými poisťovňami,“ uvádza Asociácia súkromných lekárov SR v newslettri venovanom svojim členom.
Asociácia tvrdí, že nepôjde o poplatok za zdravotnú starostlivosť, ktorý by bol v rozpore so zákonom. Výšku poplatkov si majú lekári vypočítať samostatne, podľa individuálnych podmienok ambulancie.
Zavedenie poplatku považuje asociácia za menšie zlo, keďže fungovanie ambulantného sektora nie je dostatočne zabezpečené zo strany štátu. „Keby tak neurobili, museli byť sa odzmluvniť a pracovať na plnú úhradu pacientom a ten by platil lieky, odbery, ultrazvuk, CT vyšetrenia. Alebo ambulancie zrušiť,“ píše asociácia.
Kompenzácia za nižšie platby od štátu
Asociácia súkromných lekárov dodáva, že ak ministerstvo rozhodlo o medziročnom náraste finančných zdrojov pre nemocnice v objeme 19 percent, muselo tak urobiť na základe metodiky, ktorá zohľadňuje infláciu, rast miezd a starnutie obyvateľstva, a tým pádom aj nárast počtu pacientov.
„Považujeme za neprijateľné, aby do ústavnej zdravotnej starostlivosti boli bez akýchkoľvek podmienok smerované financie aj v niekoľkonásobne vyššom objeme oproti ambulantnému sektoru. A je naozaj absurdné, aby zdroje do ambulantného sektora boli ešte aj podmienené šetrením, na ktoré ani nemá vplyv,“ podotýka Asociácia súkromných lekárov SR v newslettri.
Zavedenie poplatkov je tak podľa lekárov nevyhnutné pre udržateľnosť ambulancií a rovnako pre dorovnanie financovania na úroveň, ktorú štát deklaruje ústavným zariadeniam. „Pôjde teda o kompenzáciu nedofinancovania ambulantného sektora štátom,“ vysvetľuje asociácia.
Platby nestačia na vykrytie nákladov, tvrdia lekári
Ambulancie v reakcii na zverejnenie programovej vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorá prerozdeľuje financie z verejného zdravotného poistenia medzi jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti, vyjadrili svoju nespokojnosť. „Napriek tomu, že po silnej kritike zástupcov ambulantných všeobecných lekárov a špecialistov došlo k úprave vyhlášky, nepostačuje ani na vykrytie nákladov na prevádzku ambulantného sektora. Dôsledkom bude rýchlejšie otváranie sa finančných nožníc v ambulantnom sektore a zvyšovanie spoluúčasti pacienta. Štát však pred touto situáciou strká hlavu do piesku,“ skonštatovala prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková s tým, že rezort nebral do úvahy náklady ambulancií na mzdy.
Objem peňazí do zdravotníctva rastie každým rokom, no nárast zdrojov do ambulantného sektora je miernejší. Podstatná časť financií smerujúca nemocniciam totiž slúži na pokrytie mzdových nákladov zdravotníckych pracovníkov.
Za čo môžu lekári vyberať poplatky?
Podľa platnej legislatívy môžu lekári požadovať úhradu za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorových vozidiel či zbrojný pas.
Lekári však nemôžu podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti poplatkom. Platby nemôžu vyberať za objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na presný čas, vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, za potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka, výmenný lístok k špecialistovi alebo za prednostné ošetrenie. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva, pacienti neplatia ani za klimatizáciu v čakárni či za hygienické návleky.
Cenník a vyberanie poplatok kontrolujú vyššie územné celky. Výnosy z pokút sú príjmom príslušného samosprávneho kraja. Výšku legálnych poplatkov stanovuje lekár a cenník musí byť umiestnený na viditeľnom mieste v čakárni. Na doklade o zaplatení zákonných poplatkov musí byť špecifikácia poplatku z cenníka.