Tieto zmeny znamenajú zníženie množstva pomôcok u pacientov s druhým stupňom inkontinencie na približne tretinu doterajšieho množstva, naopak polepšia si pacienti s tretím stupňom
Už od apríla si niektorí pacienti s únikom moču vo výdajniach zdravotníckych pomôcok a lekárňach priplatia. 1. apríla 2024 totiž vstúpia do platnosti rozhodnutia ministerstva zdravotníctva, ktorým sa znižuje pre týchto pacientov príspevok z verejného zdravotného poistenia, čo znamená, že za vložky a plienkové nohavičky zaplatia viac.
Ako upresňuje Slovenská lekárnická komora (SleK), z pohľadu nároku na úhradu rozlišujeme tri stupne inkontinencie – občasný, častý, trvalý únik, pričom nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia majú pacienti s druhým a tretím stupňom. Pacienti s druhým stupňom inkontencie najčastejšie používajú vložky a vkladacie plienky, u pacientov s tretím stupňom sa okrem týchto pomôcok používajú aj plienkové nohavičky či podložky.
Aké zmeny čakajú?
Dnes majú pacienti s inkontinenciou s druhým stupňom príspevok vo výške 14,77 eur, od 1. apríla sa im znižuje na 5 eur. Naopak, polepšia si pacienti pri treťom stupni, tým sa príspevok zvyšuje z 51,94 eur na 59,73 eur.
Nárok pacienta pri predpisovaní a výdaji inkontinenčných pomôcok sa dlhodobo reguluje na dvoch úrovniach – finančnej sumy a maximálneho množstva konkrétnej pomôcky.
Ako ďalej lekárnici upozornili, zároveň sa rozdelí skupina vkladacích plienok na dve – pre druhý (nad 120 ml), resp. tretí stupeň inkontinencie (nad 800ml) a pomôcky zaradené v skupine „fixačné nohavičky“, doposiaľ dostupné pre oba stupne, budú dostupné len pre tretí stupeň.
Pacienti s trvalou inkontinenciou tretieho stupňa zároveň nebudú musieť absolvovať následné kontroly u indikujúceho lekára a pomôcky im bude môcť predpísať aj ošetrujúci všeobecný lekár. „Tieto zmeny v stručnosti znamenajú zníženie množstva pomôcok u pacientov s druhým stupňom inkontinencie na približne tretinu doterajšieho množstva a zvýšenie množstva pomôcok o približne 15% u pacientov s tretím stupňom inkontinencie“, zhrnula komora.
Nižšie množstvo
„Zároveň apelujeme na pacientov, ktorých sa zmeny dotknú negatívne, aby boli pripravení na novú situáciu a s lekármi, farmaceutmi a farmaceutickými laborantmi komunikovali konštruktívne a v snahe nájsť vyhovujúce riešenie ich problému. Keďže ide o systémovú zmenu regulátora, nie je možné, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti postupovali iným spôsobom,“ upozornila komora.
Ako dodala, v prípade potreby vyššieho množstva pomôcok je možný ich výdaj aj bez lekárskeho poukazu, ale len pri plnej úhrade pacientom. „Pacientom s druhým stupňom inkontinencie, ktorí majú vystavený tzv. „opakovací poukaz“ podľa doterajších limitov už totiž nie je možné vydať predpísané množstvo, ale znížené množstvo podľa limitu platného od 1. apríla 2024,“ upozornila.