Americkí odborníci odporúčajú, aby sa ženy po 40. roku života podrobovali preventívnym vyšetreniam prsníkov raz za dva roky. Toto odporúčanie v USA zverejnil nezávislý tím odborníkov na prevenciu a primárnu starostlivosť (USPSTF)
Ako vo svojej správe uviedla agentúra AFP, doteraz USPSTF zastával názor, že štyridsiatničky by sa mali rozhodnúť samy, či a kedy začať s mamografickými vyšetreniami prsníkov, napríklad na základe svojho zdravotného stavu alebo rodinnej anamnézy. Mamografiu rozhodne odporúčali pre ženy po dovŕšení päťdesiatky.
Najnovšie usmernenie USPSTF vychádza z preskúmania dôkazov a modelovej štúdie zverejnenej v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA) a aktualizuje usmernenia vydané v USA naposledy v roku 2016.
Predsedníčka USPSTF Wanda Nicholson vo vyhlásení k novému usmerneniu napísala, že počet žien vo veku 40 rokov, ktorým diagnostikujú rakovinu prsníka, sa každoročne zvyšuje o dve percentá. Upozornila, že začatím skríningu všetkých žien vo veku 40 rokov je možné pred rakovinou prsníka zachrániť o takmer 20 percent viac životov.
Rakovina prsníka je druhou najčastejšou rakovinou a druhou najčastejšou príčinou úmrtia na rakovinu u žien v Spojených štátoch. Vlani na ňu zomrelo viac ako 43-tisíc osôb.
Nicholsonová upozornila, že u žien tmavej pleti je pravdepodobnosť, že zomrú na túto chorobu, o 40 percent vyššia ako u belošiek. Skríning v štyridsiatke má pre Afroameričanky ešte väčší potenciálny prínos, doplnila.
Nové usmernenie USA ide nad rámec pravidiel v iných bohatých krajinách s vyspelými systémami zdravotnej starostlivosti ako Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko, ktoré odporúčajú začať s rutinným skríningom od 50. roku života.
Odporúčanie USPSTF je určené pre osoby od 40 do 74 rokov. Odborníci priznávajú, že nateraz si nie sú istí, ako sa pomer prínosu a rizika skríningu môže zmeniť po dosiahnutí veku 75 rokov. Dodávajú, že v tejto oblasti je potrebný ďalší výskum.