Za posledné dva roky sa na Slovensku podarilo významne zvýšiť počet detí zaočkovaných proti HPV. Pomohlo tomu najmä plné hradenie vakcíny pre deti od 12 do 14 rokov, ktoré platí od decembra 2023
Podľa najnovších dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zaočkovanosť detí proti tomuto vírusu postupne z roka na rok rastie. Pediatri však upozorňujú, že Slovensko je ešte len v prvej polovici cesty k dosiahnutiu medzinárodných odporúčaní, čo je 90-percentná zaočkovanosť dievčat a výrazné zvýšenie zaočkovanosti chlapcov vo veku 12 až 14 rokov.
Ľudský papilomavírus (HPV) spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina ľudí. V mnohých prípadoch má ako onkogénny vírus za následok aj niekoľko druhov rakoviny ohrozujúcich život, najčastejšie rakovinu krčka maternice. Každoročne sa na Slovensku potvrdí toto závažné ochorenie asi u 600 žien a ročne mu u nás približne 230 žien aj podľahne. Je však známe, že HPV infekcie sú vážnou hrozbou aj pre mužov, u ktorých môžu spôsobiť napríklad rakovinu konečníka.
Kým u dospelých sú okrem očkovania účinnou prevenciou preventívne prehliadky a skríning, u detí je hlavnou formou ochrany práve očkovanie, ktoré je na Slovensku od 1. decembra 2023 plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre 12- až 14-ročné deti.
„Hoci sa toho už veľa podarilo, stále sme len v prvej polovici cesty k dosiahnutiu 90-percentnej zaočkovanosti dievčat a k výraznému zvýšeniu miery zaočkovanosti chlapcov vo veku 12 až 14 rokov v súlade s odporúčaniami Európskej komisie či Svetovej zdravotníckej organizácie,“ uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast MUDr. Elena Prokopová.
Veľké regionálne rozdiely
Ak si chcete prečítať tento článok, prihláste sa do členskej sekcie
Členskú sekciu majú predplatitelia tlačenej verzie magazínu Medicína zadarmo.
V prípade otázok nás prosím kontaktujte na email: predplatne@newsandmedia.sk.