Nemôže byť zisk všade morálny a len v prípade zdravotných poisťovní nemorálny.
Tento rok ubehlo presne dvadsať rokov od schválenia zatiaľ jedinej komplexnej reformy zdravotníctva pod taktovkou exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Pre Medicínu porozprával o mýtoch, ktoré ju sprevádzajú, o tom, či by niečo zmenil a ako vidí slovenské zdravotníctvo o desať rokov.
Ubehlo presne 20 rokov od vašej reformy. Urobili by ste dnes niečo inak?
Urobil by som to isté a až na drobné chyby, o ktorých dnes viem, by to iné nebolo. Princípy ako regulovaný trh, konkurencia, manažment pacienta, právo na zisk by ostali.
A tie drobné chyby?
Tie sa týkajú poplatkov za služby. V súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti by som chcel, aby to boli príjmy zdravotnej poisťovne a ona by vyplácala lekárov, a súčasne, aby „odpustky“ pacientov v dispenzári a sociálne slabších, ktorí boli od poplatkov oslobodení, zdravotné poisťovne riešili so Sociálnou poisťovňou cestou dávok.
Čo by ste ešte zmenili?
Určite by som skôr presadil nariadenie vlády o spoplatnení zdravotnej starostlivosti, teda nárok poistenca, pri ktorých ochoreniach možno žiadať spoluúčasť. To doteraz nikto neurobil. A ihneď by som vydal katalóg výkonov. Ten vlastne aj bol vydaný, len Ivan Valentovič, môj nasledovník, ho zastavil, respektíve zabránil jeho vydaniu v Zbierke zákonov. A pravdepodobne, vedomý si toho, ako je to dôležité, a tiež na základe skúseností, by som oveľa rýchlejšie pripravil transformáciu nemocníc do nejakej inej právnej podoby. Nemusela by to byť práve akciová spoločnosť, ale na druhej strane veľa iných podôb nemáme.
Napríklad?
Teoreticky by niektoré nemocnice mohli byť verejnoprávne – podobne ako vysoké školy alebo Slovenská televízia. Aj keď to tiež nie je veľké riešenie, rozhodne by nesmeli ostať v podobe, ako sú dnes – teda príspevkové organizácie. Sú síce príspevkové organizácie, ale príspevky nedostávajú, lebo podľa ekonomických pravidiel Európskej únie príspevková je tá, ktorá dostáva aspoň 50 percent na mzdy od svojho zriaďovateľa. Takže skúsenosti, ktoré sme nadobudli počas štyroch rokov na ministerstve zdravotníctva plus ďalších 16 rokov, by viedli len k rýchlejšej a efektívnejšej práci. Princípy by som však nezmenil. Paradoxne sa zdá, že k rovnakým princípom sa teraz budú vracať. Už sa vážne začína hovoriť o zavedení poplatkov, o spoplatnení zdravotnej starostlivosti. A tým nemyslím, že to hovorí ministerka zdravotníctva, ale hovorí sa to v kruhoch, ktoré sa vtedy, počas môjho pôsobenia, stavali proti a ktoré tvrdili, že zdravotníctvo musí byť bezplatné.
Zrejme vidia, že súčasný stav je neudržateľný.
Áno, je to veľmi ťažko udržateľné a vidia aj nadmernú spotrebu. Pretože spoplatnenie má dva významy. Nielenže to prinesie nejaké zdroje, ale zároveň zmenšuje nadmernú spotrebu, čo je tiež dôležité.
Nechali by ste aj zisk zdravotných poisťovní?
Ak si chcete prečítať tento článok, prihláste sa do členskej sekcie
Členskú sekciu majú predplatitelia tlačenej verzie magazínu Medicína zadarmo.
V prípade otázok nás prosím kontaktujte na email: predplatne@newsandmedia.sk.