Pripravovaná sieť záchraniek podlieha mlčanlivosti. Chýbajú štúdie, aj informácie o dátach k novým rendez-vous posádkam
Od januára 2025 má v záchrannej zdravotnej službe prebehnúť reforma. Redakcia Medicíny oslovila ministerstvo zdravotníctva o pripravovaných zmenách, rezort však na otázky odmietol odpovedať. Lekár Ivan Majling, ktorý je členom Spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof a zároveň členom komisie na ministerstve zdravotníctva v rozhovore pre Medicínu priblížil pripravované zmeny.
Aké sú nosné piliere pripravovanej zmeny v záchrannej zdravotnej službe?
Na úvod by som rád uviedol, že napriek prísľubu pani ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej na januárovom stretnutí a napriek mojej požiadavke o sprístupnenie rokovaní Komisie pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa podieľa na pripravovaných zmenách, komisia aj naďalej pokračuje v neverejnom formáte. Ako člen tejto komisie som viazaný záväzkom mlčanlivosti, čo obmedzuje rozsah informácií, ktoré môžem zdieľať. Moje odpovede budú teda rešpektovať tento záväzok.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje viacero zmien s cieľom zlepšiť dostupnosť a kvalitu záchrannej zdravotnej služby (ZZS) pre pacientov v ohrození života. Tento cieľ má byť dosiahnutý zmenami na úrovni operačného riadenia, vytvorením novej siete, presmerovaním časti súčasných výjazdov do iných segmentov zdravotnej starostlivosti a zavedením indikátorov kvality. Za mimoriadne prínosné považujem zavedenie indikátorov kvality, keďže nám na Slovensku dlhodobo chýbajú. Bez nich sú mnohé zmeny skôr založené na pocitoch než na faktoch.
Viete potvrdiť informácie o tom, že sa bude sa znižovať počet ambulancií rýchlej lekárskej pomoci, takzvané RLP?
Jednoznačne áno. Už dnes sa tri ambulancie RLP zmenili na ambulancie typu takzvaného rendez-vous a plánom je pokračovať v tejto transformácii aj pri ďalších ambulanciách. Je však dôležité podotknúť, že počet lekárov v teréne neklesne. Osobne považujem túto zmenu za správnu, pretože ak bude operačné riadenie správne nastavené, prinesie efektívnejšie využitie lekárov a vyššiu dostupnosť lekárskej starostlivosti pre občanov v situáciách, keď je lekár pri pacientovi nevyhnutný. Pokiaľ ide o transformáciu ambulancií rýchlej lekárskej pomoci na rýchlu zdravotnú pomoc, v tejto chvíli nepoznám jednoznačnú odpoveď, ale viem, že ministerstvo pracuje aj s touto možnosťou.
Na základe akých dát vychádza ministerstvo pri pripravovaných zmenách?
Ministerstvo ešte neprijalo záväzné rozhodnutie. Diskutuje sa však o tom, a rovnakú otázku kladieme ministerstvu aj my. Diskusii o akomkoľvek návrhu na zmenu sa nebránime, ale ak nám ide o udržanie kvality, bezpečnosti a dostupnosti prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti, je dôležité, aby zásadné návrhy boli dôkladne prediskutované so všetkými zainteresovanými stranami a aby sa vyhodnotili ich dôsledky. Zníženie počtu lekárov v teréne by patrilo jednoznačne medzi zásadné zmeny a momentálne mi nie sú známe žiadne dopadové štúdie, ktoré by analyzovali, kde by táto zmena neohrozila pacientov.
Má ministerstvo nejakú dopadovú štúdiu k pripravovaným zmenám?
Nemám o nej vedomosť.
Riadi sa ministerstvo podľa siete, ktorú pripravila ešte minulý rok Žilinská univerzita v Žiline alebo má nové údaje?
Už na januárovom stretnutí na ministerstve bolo deklarované, že Žilinská univerzita v Žiline vypracuje novú sieť, ale zatiaľ ju nemáme k dispozícii.
Budú mať lekári v nových ambulanciách, takzvaných rendez-vous lepšie finančné ohodnotenie?
Nemám takúto vedomosť. Mzdy zdravotníckych pracovníkov sú regulované zákonom a to platí aj pre lekárov v záchrannej zdravotnej službe. Nie je mi známe, že by sa tento zákon upravoval v prospech navýšenia miezd lekárov pracujúcich v ambulanciách typu rendez-vous. Samozrejme, navýšenie mzdy nad rámec zákona je možné na základe vzájomnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Či k takýmto dohodám medzi jednotlivcami došlo, mi nie je známe.
Je dostupná dopadová štúdia na rendez-vous ambulancie, ktorá by potvrdzovala prínos rendes-vous ambulancií?
V tejto chvíli ministerstvo prostredníctvom Operačného strediska zbiera dáta z už spustených ambulancií rendez-vous v troch krajských mestách, ktoré by sa mali následne vyhodnotiť. Čo sa týka finančnej náročnosti systému rendez-vous, samotné paušálne platby za ambulanciu rendez-vous sú nižšie ako pri rýchlej lekárskej pomoci. Cieľom rendez-vous je efektívnejšie využitie lekárov v systéme, a preto si nemyslím, že pri správnom riadení by mala byť záchranná zdravotná služba drahšia. Práve naopak.
Kedy by sme mohli mať viac informácií o pripravovanej reforme v záchrannej zdravotnej službe?
Kedy presne zverejní ministerstvo navrhované zmeny verejnosti, neviem. V roku 2025 by však mali prebiehať nové výberové konania na vydanie povolenia na prevádzku ambulancií záchrannej zdravotnej služby, a v tom čase už musia byť zmeny schválené a prijaté Národnou radou SR.
Ivan Majling
Je absolventom Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, promoval v roku 2016. Po ukončení štúdia pracoval na II. KAIM SZU a Oddelení urgentného príjmu vo FnsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici. V súčasnosti pracuje na plný úväzok ako lekár záchrannej zdravotnej služby.