Všeobecnej zdravotnej poisťovni podľa Michala Ďuriša hrozia straty, ak v poisťovni nedôjde k zásadným zmenám
Bývalý generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Michal Ďuriš adresoval ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej list, v ktorom ju upozorňuje, že Všeobecnej zdravotnej poisťovni hrozí vznik škody. Redakcia Medicíny má list k dispozícii.
Michala Ďuriša z postu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva štátnej zdravotnej poisťovne odvolala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková 13. augusta. Ako dôvod uviedla v tlačovej správe nepriaznivý vývoj hospodárenia a potrebu vypracovať ozdravné opatrenia na odvrátenie bankrotu poisťovne. Odvolaný Michal Ďuriš však uvádza, že v rozhodnutí o jeho odvolani, ktoré obdržal, dôvod odvolania ministerka neuviedla. Zuzana Dolinková podľa toho svoje rozhodnutie komentovala iba verejnosti. Michal Ďuriš tvrdí, že publikovaný dôvod jeho odvolania považuje za čisto účelový a nepravdivý z viacerých dôvodov.
Dolinková prispela k zhoršeniu situácie poisťovní
Odvolaný generálny riaditeľ VšZP uvádza, že nepriaznivý hospodársky vývoj Všeobecnej zdravotnej poisťovne je spôsobený predovšetkým ministerstvom zdravotníctva, ktoré predložilo na schválenie štátny rozpočet, o ktorom bolo od začiatku zrejmé, že je pre sektor absolútne nedostatočný. „Napriek tomu, že bol zo strany predstaviteľov ministerstva prezentovaný ako historický najlepší, relevantné organizácie v zdravotníctve od počiatku upozorňovali na to, že v systéme chýba zhruba 250 miliónov eur, čo potvrdzuje aj súčasný vývoj,“ píše M. Ďuriš.
Dôvody nedostatočného rozpočtu sú podľa M. Ďuriša všeobecne známe, a sú ňou chyby bázy z roku 2023 či nárast nákladov na lieky.
Celý sektor, ako aj Všeobecná zdravotná poisťovňa upozorňovali Zuzanu Dolinkovú na hroziaci stav. Ministerka však bola podľa M. Ďuriša pasívna a neurobila žiadne kroky, ktoré by viedli k nevyhnutnému dofinancovaniu sektora.
„Ministerstvo neurobilo žiadne relevantné legislatívne opatrenia smerujúce k zlepšeniu vývoja hospodárenia VšZP (a ostatných zdravotných poisťovní), naopak, nesystémovými krokmi prispelo k zhoršeniu ich hospodárení,“ dodáva M. Ďuriš. Napríklad nekoncepčným zvýšením úhrad na inkontinenčné pomôcky napriek tomu, že zdravotné poisťovne mali na ich úhradách usporiť. Toto opatrenie podľa M. Ďuriša zhoršilo hospodárenie VšZP rádovo v miliónoch. Redakcia Medicíny na toto rozhodnutie ministerstva na jar 2024 upozorňovala.
Neporiadok medzi zmluvami?
Keďže sa vedenie poisťovne pomerne často mení, Odbor vnútornej kontroly by mal podľa M. Ďuriša vykonať podrobnú a dôkladnú kontrolu na Odbore nákupu zdravotnej starostlivosti. Michal Ďuriš upozorňuje na to, že kontrola by mohla priniesť závery, že v Centrálnom registri zmlúv nie sú zverejnené všetky zmluvy a dodatky. Rovnako z listu vyplýva, že niektoré zmluvy nemusia byť riadne podpísané aktuálnymi členmi štatutárneho orgánu. Rovnako je otázne, či sú už podpísané zmluvy a dodatky archivované na Odbore nákupu zdravotnej starostlivosti totožné so zmluvami a dodatkami zverejnenými v Centrálnom registri zmlúv. V prípade ak by sa preukázali nedostatky, Všeobecná zdravotná poisťovňa by čelila kritike za netransparentnosť a možnú korupciu.
Zaujímavé zmluvy s Medirexom
Michal Ďuriš upozorňuje Zuzanu Dolinkovú aj na zmluvy s firmou Medirex. Tá v minulosti, za pôsobenia šéfa VšZP Richarda Strapka mala so štátnou poisťovňou uzavreté lukratívne zmluvy, na čo upozorňovalo aj vtedajšie zloženie dozornej rady. Po výmene predstavenstva sa zdá, že zmluvy zostali obdobné.
„Napriek tomu, že uvedená spoločnosť opakovane predložila ponuky na zníženie ceny bodov a zmluvných objemov, nebol predložený návrh na predstavenstvo, aby sa vyjadrilo k predloženej ponuke a rozhodlo o nej,“ uvádza v liste.
Všeobecná zdravotná poisťovňa mohla prijatím úpravy zmlúv s Medirexom ušetriť podľa M. Ďuriša 200-tisíc eur iba za júl 2024 a zároveň aj za mesiac august. „Už druhý mesiac mohla poisťovňa za vyšetrenia svojich poistencov platiť nižšie jednotkové ceny laboratórnych vyšetrení,“ dodáva M. Ďuriš.
Chceli nakúpiť predražené a nepotrebné služby
Ak si chcete prečítať tento článok, prihláste sa do členskej sekcie
Členskú sekciu majú predplatitelia tlačenej verzie magazínu Medicína zadarmo.
V prípade otázok nás prosím kontaktujte na email: predplatne@newsandmedia.sk.