Slovensko počas pandémie COVID-19 nakúpilo viac dávok vakcín, ako reálne potrebovalo. Významnú úlohu v objednávkach zohrával aj spoločný nákup vakcín pod hlavičkou Európskej komisie, ktorá dohodovala zmluvy
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa pozrel aj na to, aké malo ministerstvo zdravotníctva možnosti pri dohodovaní zmluvných podmienok pri objednávaní vakcín. Úrad zistil, že ministerstvo nemalo vypracovaný a schválený plán obstarávania vakcín. Rezortu, ktorý v tom čase viedol Marek Krajčí a neskôr Vladimír Lengvarský, chýbali postupy, určenie útvarov a osôb, ktoré boli zodpovedné a zapojené do obstarávania. Rezort nezabezpečil ani výnimky či splnomocnenia pre osoby, ktoré pristupovali k zmluvám o nákupe vakcín a ktoré potvrdzovali objednávky.
„V súvislosti so sprístupnením tretieho najväčšieho kontraktu s výrobcom Pfizer/BioNTech na nákup vakcín nebola aktualizovaná národná vakcinačná stratégia a pred prijatím návrhu tohto kontraktu nebola vykonaná analýza potrebnosti množstva dávok,“ konštatoval NKÚ. Pred uzavretím kúpnej zmluvy s firmou Pfizer/BioNTech malo Slovensko v apríli 2021 zazmluvnených 3,8 dávky vakcín na jedného obyvateľa z plánovaného počtu obyvateľov na očkovanie.
Slovensko malo ku koncu roka 2023 v skladoch zhruba 6,7 milióna dávok vakcín zo spoločného obstarávania EÚ. Z toho 4,8 milióna dávok v hodnote asi sto miliónov eur už exspirovalo a zvyšok sa Slovensku podarilo darovať iným štátom alebo odpredať. Množstvo použiteľných dávok vakcín v sklade ku koncu minulého roka bolo zhruba milión. Z toho 49 percent tvorili vakcíny, ktoré sú určené na očkovanie proti najnovšiemu variantu koronavírusu.
„Z celkového počtu 15,2 milióna dávok vakcín dodaných do skladov v SR za obdobie rokov 2020 až 2023 bolo 47 percent použitých na očkovanie,“ dodal NKÚ.
Neporiadok v účtovníctve
Ministerstvo podľa úradu zlyhalo vo finančnom riadení nákupov pre nedôsledné účtovanie o zásobách vakcín a ich pohyboch. Rovnako neuvádzalo úplné a korektné informácie o záväzkoch z nákupov v rámci účtovných uzávierok.
Ministerstvo nemalo ani upravené interné predpisy pri správe štátneho majetku v oblasti zásob a nakladania s vakcínami. Zásoby sa účtovali a oceňovali nesprávne, údaje v účtovných výkazoch boli skresľované, inventarizácia zásob vakcín sa vykonala iba formálne a nesystematicky a tvorba opravných položiek pri trvalom znížení úžitkovej hodnoty vakcín z dôvodu exspirácie sa neúčtovala správne. Štát zároveň porušil zákon pri likvidácii vakcín.
Povolili Sputnik V nezákonne?
Ministerstvo podľa NKÚ nezhodnotilo ani právne riziká pri jednotlivých kúpnych zmluvách. Použitie vakcíny Sputnik V bolo dokonca podľa lekára a advokáta Petra Kováča nezákonné.
Žiadosť o povolenie neregistrovaného lieku, akým bola aj vakcína Sputnik V, podal hlavný odborník ministerstva na infektológiu a tropickú medicínu a lekár z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ivan Schréter pre 200-tisíc pacientov. P. Kováč upozornil na to, že I. Schréter bol zamestnancom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a tak zrejme nemal kompetenciu konať za nemocnicu ako poskytovateľa.
Ak si chcete prečítať tento článok, prihláste sa do členskej sekcie
Členskú sekciu majú predplatitelia tlačenej verzie magazínu Medicína zadarmo.
V prípade otázok nás prosím kontaktujte na email: predplatne@newsandmedia.sk.