Aktuálna situácia, keď máme takmer 900-tisíc štyridsiatnikov a len 60 percent z tohto počtu tvoria dvadsiatnici, ktorí by sa v budúcnosti mali skladať na ich zdravotnú starostlivosť, predznamenáva problémy.
Slovensko už čoskoro čaká významný demografický zlom, ktorý bude mať vážne dôsledky pre sociálne zabezpečenie aj zdravotný systém. Tento trend je výsledkom klesajúcej pôrodnosti a starnúcej populácie. Podľa Štatistického úradu SR bude populácia Slovenska neustále starnúť, pričom v roku 2050 budú ľudia nad 65 rokov tvoriť viac ako tretinu obyvateľstva.
Súčasný systém verejného zdravotného poistenia je postavený na princípe solidarity, kde ekonomicky aktívna časť populácie prispieva na zdravotnú starostlivosť všetkých, vrátane dôchodcov. Aktuálna situácia, keď máme takmer 900-tisíc štyridsiatnikov a len 60 percent z tohto počtu tvoria dvadsiatnici, ktorí by sa v budúcnosti mali skladať na ich zdravotnú starostlivosť, predznamenáva problémy. Problémy, ktoré budú rezonovať v celej spoločnosti. Tento demografický rozdiel jasne ukazuje, že v budúcnosti bude na sociálne a zdravotné zabezpečenie súčasných štyridsiatnikov chýbať nielen dostatočný počet pracujúcich, ktorí by ho financovali, ale aj to, že objem potrebných finančných prostriedkov dynamicky narastie.
S tým, ako sa zvyšuje podiel starších ľudí, totiž narastajú aj náklady na ich zdravotnú starostlivosť. Naše dáta ukazujú, že zdravotné poisťovne dnes minú na deti a poistencov do 50 rokov veku priemerne 500 až 1000 eur ročne. V dekáde medzi 50 a 60 rokmi sa náklady zdvojnásobia, a po odchode do dôchodku stúpnu na 3000 eur ročne. Nad 75 rokov sa priemerné náklady zvyšujú na viac ako 3000 eur.
Ak si chcete prečítať tento článok, prihláste sa do členskej sekcie
Členskú sekciu majú predplatitelia tlačenej verzie magazínu Medicína zadarmo.
V prípade otázok nás prosím kontaktujte na email: predplatne@newsandmedia.sk.