O pacientov sa podľa návrhu majú starať zamestnanci, ktorí nemajú zdravotnícke vzdelanie
Od januára 2025 bude na Slovensku platiť nový systém záchrannej zdravotnej služby. Pravdepodobne sa bude meniť počet staníc záchrannej zdravotnej služby a ich rozmiestnenie, čo znamená, že niektorí lekári či záchranári o svoje pracovné miesta prídu. Aké konkrétne zmeny ministerstvo zdravotníctva chystá, nekomentuje. Zamestnanci v záchrannej zdravotnej službe tak reálne nevedia, aké zmeny ich už o niekoľko mesiacov čakajú.
Na detailoch reformy záchrannej zdravotnej služby, ktorá má byť účinná už od januára 2025, pracuje komisia na ministerstve zdravotníctva. Tá však funguje v utajenom režime. Aké rozhodnutia komisia urobila a kto sú jej členovia, tak nie je známe. Ministerstvo zdravotníctva ich totiž zaviazalo mlčanlivosťou.
Redakcia Medicíny má v dispozícii dokument o pripravovaných zmenách, ktorý ministerstvo zdravotníctva už schválilo. Podklady hovoria o dvoch základných zmenách. Podľa dokumentu ministerstvo pripravuje nový typ ambulancie, v ktorej majú byť zamestnaní nezdravotníci, ktorých chce ministerstvo zaškoliť v priebehu 180 hodín.
Rýchlokurz pre nezdravotníkov
Snáď najväčšou pripravovanou zmenou by mali byť nové ambulancie takzvanej špecializovanej dopravnej zdravotnej služby. Tie majú byť po novom personálne zabezpečené dvomi osobami, ktoré musia spĺňať presné požiadavky. V materiáloch sa uvádza, že obidve osoby musia byť vzdelané, mať vedomosti a zručnosti na vykonávanie práce záchranára. Každá osoba v novom type dopravnej zdravotnej služby bude zároveň aj vodičom vozidla, pričom musí spĺňať podmienky vedenia vozidla príslušnej kategórie s právom prednostnej jazdy.
Minimálna veková hranica pre záujemcov má byť 21 rokov. Každý z nich musí absolvovať takzvaný Špecializovaný kurz prvej pomoci pre vodiča špecializovanej zdravotnej služby v rozsahu 180 hodín na akreditovanom pracovisku. Ktoré pracoviská konkrétne to budú, nie je známe. Personál bude preškolený v akreditovanom kurze prvej pomoci raz za rok v rozsahu aspoň ôsmich hodín.
Aké budú ich kompetencie?
Zamestnanci v novom type posádky majú byť podľa návrhu schopní rozpoznať život ohrozujúce príznaky u pacientov a poskytnúť im prvú pomoc. Po kurze majú byť pripravení zvládať krízové situácie, ovládať základy správania, výkonov a komunikácie pri udalostiach s hromadným postihnutím osôb a koncepciu integrovaného záchranného systému.
Noví záchranári po 180 hodinovom kurze majú ovládať aj základnú starostlivosť o chronických a stabilizovaných pacientov s tracheostómiou, teda stavom, ktorý vytvára umelé spojenie medzi priedušnicou a povrchom tela prostredníctvom vytvorenia otvoru. Budú môcť monitorovať základné životné funkcie, neinvazívne monitorovanie pulzu, tlaku krvi, spirometriu, frekvenciu dýchania, telesnej teploty, aj meranie kapilárnej hladiny glykémie glukomerom. U stabilizovaných pacientov budú sledovať zavedenú žalúdočnú sondu, močový katéter a zberné vrecko na moč, inzulínový dávkovač a iné formy katétrov.
Pracovníci v novom type ambulancie by mali byť zodpovední za poskytovanie starostlivosti pacientovi pri ich preprave či za transport chorých a ranených. Majú ovládať správnu manipuláciu pri transporte tkanív a biologického materiálu, prístrojovú techniku a technické vybavenie vozidla. Budú vedieť manipulovať so zariadením na inhaláciu kyslíka, s kyslíkovými fľašami a pomôckami ako redukčnými ventilmi, kyslíkovými maskami, okuliarmi či kyslíkovými dávkovačmi.
Po vyškolení budú zamestnanci zodpovední za materiálno-technickú pripravenosť a starostlivosť súvisiacu s prepravou pacienta. Zároveň majú ovládať základy zdravotníckeho a medicínskeho práva, teda všetky vzťahy a podmienky pri poskytovaní starostlivosti pacientom, počas ich života, aj po smrti.
O zmenách nevedia
Redakcia Medicíny oslovila odbory operačného strediska, či boli pri kreovaní zmien súčasťou diskusie. Predseda odborov Zdeno Bovan uviedol, že Odbory Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby neboli súčasťou pripravovaných zmien. „O zmenách sa dozvedáme viac z médií ako od svojho zamestnávateľa. Otázky smerujte prosím na vedúceho odboru zdravotnej starostlivosti OS ZZS,“ podotkol.
Hovorkyňa operačného strediska Petra Klimešová pre Medicínu uviedla, že Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky je súčinné pri tvorbe pripravovanej reformy systému záchrannej zdravotnej služby. „O podrobnostiach budeme verejnosť informovať akonáhle to bude možné,“ dodala.
Komplexné informácie o reforme nemá ani Záchranná zdravotná služba Košice. „Ohľadom pripravovanej reformy záchrannej služby prosím kontaktujte Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR. Aktuálne nedisponujeme kompletnými informáciami k pripravovanej reforme,“ odpovedala asistentka riaditeľa záchrannej zdravotnej služby Košice Jana Kožejová.
Záchranná zdravotná služba Bratislava podotkla, že k reforme aktuálne prebieha diskusia naprieč celou odbornou spoločnosťou a viac informácií redakcii poskytnúť nevie.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nový typ záchraniek súčasťou reformy nebudú. „Pripravovaná reforma systému záchrannej zdravotnej služby nepočíta so špecializovanou ambulanciou dopravnej zdravotnej služby a ani tento typ nenavrhuje ani nezavádza,“ uviedol komunikačný odbor. Zamestnanci záchrannej zdravotnej služby na Slovensku však disponujú protichodnými informáciami. Nové zmeny by sa v komisii mali podľa informácií Medicíny schváliť už v pondelok.