V zdravotníctve je obrovský priestor na konsolidáciu verejných financií, tvrdí minister financií Ladislav Kamenický
Konsolidácia verejných financií, ktorú ohlásila vláda v utorok, sa dotkne aj štátnych nemocníc. Podľa slov ministra školstva Tomáša Druckera sa vláda dohodla na niečom, čo bolo roky akýmsi tabu.
„A to, aby sa štátne nemocnice transformovali na akciové spoločnosti. S tým, že bude zákonom stanovený zákaz ich privatizácie,“ povedal Tomáš Drucker. Mechanizmy, ktorými sa má kontrolovať hospodárenie štátnych nemocníc má byť obdobné ako pri zdravotných poisťovniach. V prípade, ak štátne nemocnice nebudú spĺňať konkrétne ukazovatele, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude môcť zasiahnuť a nariadiť nemocniciam ozdravný plán.
Vláda chce zároveň zviesť aj zodpovednosť manažmentu, aj štandardné postupy v oblasti manažmentu, účtovníctva. „Ak to dokáže súkromný sektor, musí to dokázať aj štát. Vidíme, že aj súkromný sektor dokáže poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť, a musíme tu začať robiť poriadok,“ dodal Tomáš Drucker.
Nemocnice sa k návrhu vyjadrovať nechcú
Redakcia Medicíny sa opýtala najväčších štátnych nemocníc, ako vnímajú vládou navrhované konsolidačné opatrenie. Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin Katarína Kapustová uviedla, že nakoľko ide o čerstvú informáciu, nemocnica k nej nebude aktuálne zaujímať stanovisko. Fakultná nemocnica Trnava uviedla, že je v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a zmena právnej formy nie je v kompetencii samotnej nemocnice.
„Vzhľadom na to, že v tejto chvíli nedisponujeme žiadnymi bližšími informáciami k avizovanej zmene štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, nebudeme sa vyjadrovať,“ reagovala hovorkyňa fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Kubinec.
Podľa hovorkyne banskobystrickej nemocnice Ruženy Maťašeje je téma transformácie nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a má viacero uhlov pohľadu. A to legislatívno-právny a ekonomický. „Prvý má vplyv na riadenie spoločnosti, teda jej orgány a z toho vyplývajúce zodpovednosti a druhý, ktorý zároveň súvisí s prvým, má vplyv na objem disponibilných zdrojov. V zásade, skratkou povedané, to však znamená, že bude potrebné systém v type lôžkovej zdravotnej starostlivosti výrazne dofinancovať,“ reagovala s tým, že s ohľadom na tento fakt samotné dofinancovanie systém nezachráni, pretože to samo o sebe neprinesie zvýšenie kvality ani efektívnosti, v ktorých majú nemocnice veľký priestor na zlepšenie a má vplyv na udržateľné, ekonomicky a medicínsky efektívne prevádzkovanie. „Vzhľadom k tomu s vysokou pravdepodobnosťou nie je len zmena právnej formy riešením stavu štátnych nemocníc. Toho času reálne nedisponujeme dostatkom informácií, ktoré by reálne predstavovali proces transformácie, ciele, stratégie a úlohy v čase, takže nevieme relevantne predpokladať, aký by bol dopad konkrétne na našu nemocnicu,“ podotkla R. Maťašeje.
Zákaz privatizácie nemocníc
Ak si chcete prečítať tento článok, prihláste sa do členskej sekcie
Členskú sekciu majú predplatitelia tlačenej verzie magazínu Medicína zadarmo.
V prípade otázok nás prosím kontaktujte na email: predplatne@newsandmedia.sk.