To by mohlo vysvetliť prudký nárast zdravotných problémov v určitom veku
Najnovšie zistenia amerických vedcov zrejme mnohých prekvapili. Zistili, že starnutie nie je pomalý proces, ale prebieha najmenej v dvoch zrýchlených fázach. To by mohlo vysvetliť prudký nárast zdravotných problémov v určitom veku vrátane problémov pohybového aparátu a kardiovaskulárnych ochorení.
Štúdia, o ktorej informoval britský denník The Guardian, sledovala tisíce rôznych molekúl u ľudí vo veku od 25 do 75 rokov a zistila dve veľké vlny zmien súvisiacich s vekom. A to vo veku zhruba 44 rokov a ďalšiu vo veku 60 rokov. Zistenia by mohli vysvetliť, prečo sa v určitom veku objavuje prudký nárast niektorých zdravotných problémov.
Výskum sledoval 108 dobrovoľníkov, ktorí každých niekoľko mesiacov počas jedného až takmer siedmich rokov odovzdávali vzorky krvi a stolice a výtery z kože, ústnej dutiny a nosa. Vedci hodnotili 135-tisíc rôznych molekúl (RNA, proteíny a metabolity) a mikróbov (baktérie, vírusy a huby žijúce v črevách a na koži účastníkov).
Množstvo väčšiny molekúl a mikróbov sa nemenilo postupne, chronologicky. Keď vedci hľadali zhluky molekúl s najväčšími posunmi, zistili, že k týmto zmenám dochádzalo skôr v období, keď mali ľudia okolo 40 a 60 rokov. Výkyv starnutia zhruba v 40. roku bol neočakávaný a pôvodne sa predpokladalo, že je dôsledkom perimenopauzálnych zmien u žien, ktoré skresľujú výsledky pre celú skupinu. Údaje však odhalili, že podobné zmeny nastali u mužov.
Prvá vlna zmien zahŕňala molekuly spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami a so schopnosťou metabolizovať kofeín, alkohol a lipidy. Druhá vlna zmien zahŕňala molekuly, ktoré sa podieľajú na imunitnej regulácii, metabolizme sacharidov a funkcii obličiek. Molekuly spojené so starnutím kože a svalov sa zmenili v oboch časových bodoch.