Štátna poisťovňa zrušila zmluvy a upravila limity posledný deň, kedy môžu poistenci zmeniť zdravotnú poisťovňu. Na zákroky budú musieť čakať dlhšie, než poistenci súkromných zdravotných poisťovní.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zrušila zmluvy s viacerými zariadeniami, ktoré vykonávajú jednodňovú chirurgiu. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti tvrdia, že tak urobila bez toho, aby ich na to poisťovňa vopred upozornila. Okrem toho štátna zdravotná poisťovňa upravila aj limity. Znamená to, že lekári budú môcť ošetriť iba menší počet poistencov. Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž zariadeniam preplatí menší počet výkonov.
Deň pred koncom kampane
Štátna poisťovňa tak urobila v posledný deň, kedy si poistenci mohli zmeniť zdravotnú poisťovňu. Z načasovania oznámenia je zrejmé, že vedenie štátnej poisťovne si bolo vedomé toho, že takýto krok by mohol viesť k odlivu klientov.
Podľa nových podmienok prepoisťovacej kampane však môžu záujemcovia o zmenu zdravotnej poisťovne svoje rozhodnutie zmeniť a do konca októbra vziať späť svoju prihlášku, ktorú predložili do inej zdravotnej poisťovne.
Lekári podmienky obídu
Cieľom rušenia zmlúv VšZP je šetrenie. Rozhodnutie poisťovne však bude paradoxne viesť k vyšším výdavkom. „Poisťovňa uprednostnila úhradu troch dní hospitalizácie pred úhradou jedného zdravotného výkonu,“ informovala Asociácia súkromných lekárov.
Znamená to, že ak sa pacienti doteraz chceli vyhnúť pobytu v nemocnici, odteraz to tak nebude. Nevyhnú sa hospitalizácii pri operácii žlčníka, prietrže, gynekologických operáciách, problémom bude aj odstránenie šedého zákalu, či iné očné operácie. Kým doteraz sa tieto zákroky vykonávali bez nutnosti hospitalizácie, od začiatku októbra si pacienti v nemocniciach poležia. „Takto vyzerá hospodárnosť v praxi a vyhlásenia, že sa šetrenia a konsolidácia nedotkne pacientov,“ dodala asociácia.
Zväz ambulantných poskytovateľov považuje kroky nečakané VšZP za neštandardné, nekorektné a najmä diskriminačné. Poisťovňa totiž neštátnym zariadeniam zrušila zmluvy na poslednú chvíľu pred vypršaním ešte platných dodatkov. Ambulantní lekári tvrdia, sa poistencom štátnej zdravotnej poisťovne po ohlásení tohto kroku výrazne zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Máme vážne obavy, že toto konanie nastavuje nebezpečný precedens, ktorý by do budúcnosti mohol byť zavedený ako štandard aj voči ostatným neštátnym ambulantným zariadeniam,“ podotkol zväz.
Bude platiť viac
Mnoho jednoduchých zákrokov a operácií sa robí práve v rámci jednodňovej medicíny. Ako dodal poslanec SaS Tomáš Szalay, tá je totiž lacnejšia než hospitalizácia pacientov. Práve financovaním zbytočných hospitalizácií sa však zvýšia príjmy nemocníc. Tento krok bude vyhovovať predovšetkým štátnym nemocniciam, ktoré sú dlhodobo stratové.
„VšZP je hračkou v rukách politikov, ktorí podporujú neefektivitu a netransparentné konanie. VšZP treba rozdeliť a predať v medzinárodnom tendri. Nielenže zbavíme politikov pokušenia, ale získame potrebné zdroje na kapitálové investície do nemocníc,“ uzavrel poslanec.
Všeobecná zdravotná poisťovňa na vyhlásenia reagovala tým, že jej kroky sú orientované na efektívnejšie využívanie zdrojov a nie na obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. „VšZP dáva prednosť nemocniciam, aby finančné prostriedky zostali v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ dodala VšZP.