Dlhodobým obrovským problémom najmä vo fakultných a v univerzitných nemocniciach sú podľa šéfa Asociácie nemocníc Slovenska úväzky lekárov: „Kde sú vlastne lekári, ktorí robia vo fakultných nemocniciach? Vo svojich súkromných ambulanciách? V súkromných jednodňovkách?„
Nový minister zdravotníctva Kamil Šaško plánuje začať debatu o tom, ako pocíti zvyšovanie platov zdravotníkov pacient. Memorandum, ktoré podpísala s Lekárskym odborovým združením (LOZ) bývalá vláda Eduarda Hegera, už vtedy odborníci označovali za jednostranné.
Kriticky sa k tejto téme vyjadril aj prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko v rozhovore pre Medicínu. „Obrovskou chybou vlády Eduarda Hegera bolo, že za takúto valorizáciu platov si nevyžiadal od LOZ žiadnu protihodnotu. Občan ani rezort za to nedostali nič. To bola veľká chyba, pritom sa za to dali dohodnúť a zrealizovať viaceré opatrenia,“ uviedol.
Otázne úväzky
Ako dodal, z pohľadu asociácie dlhodobým obrovským problémom vo fakultných a v univerzitných nemocniciach sú úväzky lekárov. „Teraz možno lekári nebudú nadšení z toho, čo hovorím, ale v týchto nemocniciach je extrémny počet úväzkov lekárov. Kde sú vlastne lekári, ktorí robia vo fakultných nemocniciach? Vo svojich súkromných ambulanciách? V súkromných jednodňovkách? Kde vlastne sú, keď majú 2,5 úväzku? A o dvanástej tam už nenájdete špecialistu, lebo už sedí niekde vo svojej súkromnej ambulancii. Toto v Nemecku, vo Švédsku alebo v Izraeli nie je možné,“ uviedol Marián Petko.
Ako dodal, na stáži v Nemecku videl, že úväzok 0,1 mohli mať len prednosta kliniky a primár oddelenia. „Pretože tí lekári tam sú takí vyťažení prácou v nemocnici, že nestíhajú robiť niečo iné. U nás je v tomto anarchia ťažkého rangu. Podľa informácií, ktoré máme, v týchto veľkých nemocniciach má minimálne 40 percent lekárov úväzky kdekade,“ dodal.
Na otázku, aká by mala byť v kontexte úväzkov protihodnota smerom k platovému automatu povedal: „Protihodnota mohla byť v tom, že valorizácia a mzdový automat by sa týkali len tých, ktorí majú úväzok 1, 0, a nie tých, ktorí majú viaceré úväzky. Netýkalo by sa to, samozrejme, školstva, pretože to je súčasť medicíny. Hovoríme o iných úväzkoch. To mohla byť jedna z protihodnôt, pretože je to merateľné. Ale nič také sa nežiadalo za platový automat.“
Výsledkom podľa neho je, že z hľadiska produkcie je slovenské zdravotníctvo momentálne na tom ešte horšie, ako bolo v roku 2019. „V roku 2023 malo nižšiu produkciu ako v roku 2019. Pritom za oveľa vyššie náklady. Ale keby ste sa ma opýtali, či mzdový automat znamenal stabilizáciu lekárov a sestier nemocnice, odpoveď je áno. Zaznamenávame oveľa menej snáh o odchod lekárov a sestier z nemocníc ako pred mzdovým automatom,“ doplnil.
Ďalšou protihodnotou by mohla byť podľa Petka zmena formy nemocníc. „Povedzme si to otvorene, po tridsiatich rokoch sa ukázalo, že variant štátnych príspevkových organizácií ako nemocníc je neudržateľný. Veľakrát boli oddlžované a veľakrát ešte budú oddlžované. Takže odborárom by sme povedali, dobre, súhlasíme s novým automatom, ale potrebujeme stabilizovať lekárov, takže nemôžu mať tri úväzky. Potrebujeme začať realizovať zmenu nemocníc, takže sa musia zmeniť zo štátnych príspevkov na inú formu, pretože táto forma je dlhodobo neudržateľná. Je tiež potrebné objektivizovať náklady, na čo sú dobré benchmarky, v rámci ktorých by sa jednotlivé nemocnice porovnávali, nielen štátne so štátnymi, ale aj s nami. Pretože často sú v našich nemocniciach nižšie náklady. Ale vtedajšia vláda nechcela žiadnu protihodnotu,“ dodal.
Minister: Sú to legitímne témy
O tejto téme chce diskutovať aj nový minister zdravotníctva Kamil Šaško. „Bola tu určitá výhrada odborníkov, že memorandum bolo jednostranné. Podmienky rešpektujem, a v tejto fáze to nie je podmienené žiadnymi požiadavkami. Ale je to úplne legitímna otázka. My sa jednoducho budeme musieť pozrieť na to. Ak tie zdroje, napríklad na rast platov, neustále dolievame, len pre predstavu, tento rok tento mechanizmus stojí slovenský rozpočet 400 miliónov eur, je legitímne sa pýtať, ak teda lejeme 400 miliónov navyše, ako to pocíti pacient? Bude dostupnejšia tá starostlivosť? Budú tam tí doktori? Ako je to s úväzkami? To všetko sú legitímne témy, ktorým sa chcem venovať. Teraz sa ale potrebujeme stabilizovať a potom otvoriť priestor na tieto diskusie,“ uviedol Kamil Šaško.