Možnosti liečby glioblastómu, najagresívnejšieho mozgového nádoru, nie sú v súčasnosti veľké. Chirurgický zákrok, ožarovanie a chemoterapia. Účinný liek sa hľadá ťažko, väčšina totiž nedokáže prejsť cez hematoencefalickú bariéru a dostať sa do mozgu
Aj preto vedci intenzívne hľadajú lepšie lieky, ktoré by sa dostali do mozgu a odstránili nádor. Najnovšie na bunkových kultúrach a myšiach zistili, že prekonať hematoencefalickú bariéru dokáže antidepresívum vortioxetín, čím by mohlo pomôcť v boji proti glioblastómom. O výskume, ktorý bol publikovaný v časopise Nature Medicine a viedol ho profesor Berend Snijder, PhD., z ETH Zürich, informoval portál GEN. Vedci pomocou farmakoskopie testovali desiatky účinných látok na živých bunkách z ľudského rakovinového tkaniva. Ich štúdia sa zamerala na neuroaktívne látky, ktoré prechádzajú cez hematoencefalickú bariéru, ako sú antidepresíva, lieky proti Parkinsonovej chorobe a antipsychotiká. Celkovo výskumný tím testoval až 130 rôznych látok na nádorovom tkanive od 40 pacientov.
Na zistenie, ktoré látky majú vplyv na rakovinové bunky, tím použil zobrazovacie techniky a počítačovú analýzu. Na účely skríningu analyzoval rakovinové tkanivo pacientov, ktorí nedávno podstúpili operáciu, pričom vedci tkanivo spracovali v laboratóriu a vyšetrili ho na platforme farmakoskopie. Tak zistili, ktoré látky na rakovinové bunky pôsobili a ktoré nie. Z výsledkov vyplynulo, že niektoré testované antidepresíva (ale nie všetky) boli proti nádorovým bunkám nečakane účinné. Ako najúčinnejšie antidepresívum sa ukázal vortioxetín.
Vedci z ETH Zürich teraz pripravujú dve klinické skúšky. V jednej budú pacienti s glioblastómom liečení vortioxetínom popri štandardnej liečbe (operácia, chemoterapia, ožarovanie). V druhej budú pacienti dostávať personalizovaný liek, ktorý výskumníci určia pre každého jednotlivca pomocou platformy farmakoskopie.
Varujú však pacientov a ich príbuzných pred tým, aby si vortioxetín zaobstarali sami a užívali ho bez lekárskeho dohľadu, keďže zatiaľ nie je známe, či liek u ľudí funguje a aká dávka je potrebná, preto sú potrebné klinické štúdie.