Už v marci môžu niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prísť o zmluvy s najväčšou zdravotnou poisťovňou, prípadne dostanú menej peňazí. Dôvodom je rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok
Finančné zdravie, zdravie nemocníc a ambulancií, zdravie pacientov, lekárov a sestier a zdravá budúcnosť, to boli hlavné témy konferencie Zdravotnícky manažment 2024, ktorú spoluorganizoval magazín Medicína.
V prvom bloku sa stretli šéfovia všetkých troch zdravotných poisťovní Michal Špaňár, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Union, Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera, Matúš Jurových, člen predstavenstva VšZP, Adam Marek z ministerstva financií a Michal Palkovič, predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosti. Diskutovali o tom, či tento rok zdravotné poisťovne skončia v strate, ale aj o programovej vyhláške, ktorú od začiatku kritizujú najmä súkromné poisťovne. „Mala by sa zrušiť, diktuje nám, kam máme dať peniaze, nepozerá sa pritom na naše potreby, na potreby našich klientov“, uviedol generálny riaditeľ poisťovne Union Michal Špaňár.
Podľa šéfa zdravotnej poisťovne Dôvera Martina Kultana sú vo vyhláške tzv. hous numera. „Vlani sa nám napríklad nepodarilo naplniť položku kúpele, aj keď sme poistencov ku koncu roka vyzývali, aby absolvovali kúpeľnú liečbu. Naopak, desiatky miliónov sa prekročili napríklad pri SVALZ,“ dodal.
Spíkri sa vyjadrili aj ku budúcoročnému rozpočtu, o ktorom sa analytici vyjadrujú ako o jednom z najhorších. Člen predstavenstva VšZP priznal, že kľúčový bude marec 2025, kedy končia zmluvy so zdravotnými poisťovňami. „Ak ostane rozpočet tak ako je nastavený, budú segmenty, kde budeme musieť krátiť, teda budeme znižovať platby alebo nepredĺžime zmluvy,“ dodal.
Počty seniorov stúpajú
Kým počet ľudí v produktívnom veku klesá, seniorov, ktorí si vyžadujú viac zdravotnej starostlivosti rapídne stúpa. Od roku 2010 do roku 2030 počet ľudí, ktorí platia dane a odvody klesne o 220 tisíc ľudí, podiel ľudí nad 65 rokov stúpne o 60 percent.
O tom, ako pripraviť na to slovenské zdravotníctvo, aby sme zabránili preťaženosti nemocníc, urgentov aj ambulancií a ako sa dá zásadne zmeniť organizácia zdravotnej starostlivosti v druhom bloku diskutujú Henrieta Tulejová z Advance Institute, Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov, Vladimír Dvorový, prezident Slovenskej spoločnosti pre telemedicínu a digitálne zdravie a Roman Mužík zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Politická diskusia
Zhodnotenie nového ministra zdravotníctva, avizované výpovede lekárov z nemocníc pod taktovkou Lekárskeho odborového združenia, budúcoročný rozpočet, aj transformácia nemocníc na akciové spoločnosti boli témami politickej diskusie. „Nerozumiem požiadavkám Lekárskeho odborového združenia. Prečo by sa mali vyjadrovať k tomu, kde bude nová Univerzitná nemocnica alebo to, či zo štátnych nemocníc budú akciové spoločnosti. Už ani neviem, prečo štrajkujú, možno sa len chcú stretnuť s premiérom Robertom Ficom a porozprávať sa“, uviedol jeden zo spíkrov Vladimír Baláž (Smer- SD). Spolu s ním diskutovali aj poslanci Peter Stachura (KDH) a Tomáš Szalay (SAS).
Všetci traja spíkri sa zhodli v tom, že minister zdravotníctva svoju misiu začal dobre, aj v tom, že bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková nemala podporu premiéra. „Nemala podporu dokonca ani vo vlastnej strane,“ dodal Szalay. Ten označil platový automat za zlo. „Keby som bol minister zdravotníctva, to by bola jedna z troch vecí, ktoré by som zrušil hneď v prvý deň. Ale chcel by som vidieť film, v ktorom by toto Peter Visolajský, teda vyhrážal sa výpoveďami, urobil Rudolfovi Zajacovi ako ministrovi zdravotníctva. Nepochybujem o tom, že by Rudolf Zajac vyhral 4:0 ,“ dodal Szalay.