Test z prírodných vied budú študenti písať ešte pred maturitou, absolvovať ho môžu vo viacerých slovenských mestách, nielen v Bratislave
Vyše štyristo študentov plánuje prijať budúci akademický rok Lekárska fakulta v Bratislave. Z toho by malo byť 375 študentov na študijný program všeobecné lekárstvo a 40 študentov na zubné lekárstvo. Lekárska fakulta pripravila niekoľko noviniek. Napríklad to, že test z prírodných vied budú študenti písať ešte pred maturitou, navyše absolvovať ho môžu vo viacerých slovenských mestách, nielen v Bratislave. Fakulta tiež zjednodušila podkladové materiály pre test z biológie a chémie tým, že vypustili otázky, ktoré pre štúdium medicíny už nie sú podstatné.
V piatich mestách
Ako informovala lekárska fakulta, prijímačky pre slovenských uchádzačov bude pozostávať podobne ako v minulom roku z testu prírodných vied a testu všeobecných študijných predpokladov (VŠP). „Výsledok testu prírodných vied bude mať v celkovom hodnotení uchádzača váhu 84 percent, test VŠP 16 percent, Uviedla Lenka Stejskalová.
Novinkou je to, že test prírodných vied bude prebiehať iba prezenčne, ale v rôznych mestách Slovenska. Uchádzači o štúdium všeobecného lekárstva ho budú môcť absolvovať 3. mája 2025 v Bratislave, Nitre, Žiline, Košiciach a v Prešove. Záujemci o štúdium zubného lekárstva budú môcť prísť na test prírodných vied 4. mája 2025 do Bratislavy, Žiliny a Košíc. „Rozhodli sme sa zaradiť test z prírodných vied ešte pred konaním maturitnej skúšky, aby sa uchádzači mohli priebežne pripravovať a sústrediť najprv na prijímací test. Po jeho absolvovaní a zistení výsledkov sa budú môcť plne venovať príprave na maturitu, čím im chceme uľahčiť toto náročné obdobie,“ vysvetlil dekan LF UK v Bratislave. prof. MUDr. Juraj Payer, PhD.
Test z biológie a chémie
Na trojhodinovom teste uchádzači budú odpovedať na 100 otázok z biológie a 100 otázok z chémie. „Ku každej otázke sú priradené štyri odpovede, ktoré môžu byť správne, ale aj nesprávne,“ dodala Lenka Stejskalová.
Na test prírodných vied sa uchádzači pripravujú z Podkladov na prijímacie skúšky z biológie a chémie, kde sú všetky otázky zverejnené. Kým ešte v minulom roku kniha z jedného predmetu obsahovala 1500 otázok, v aktualizovanom vydaní je ich pre každý predmet len 1000. ,,Zjednodušili sme podkladové materiály pre test z biológie a chémie. Snažili sme sa vypustiť všetky otázky, ktoré pre štúdium medicíny už nie sú relevantné, a teda sme znížili obsah vedomostí, ktoré sa uchádzači musia naučiť. Otázky, ktoré uchádzači v podkladoch nájdu, na medicíne aj reálne vyžijú,“ vysvetľuje prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, prodekanka LF UK pre pedagogickú činnosť v študijnom programe všeobecné lekárstvo v slovenskom jazyku pre 1. – 3. ročník a pre rozvoj teoretických ústavov. Uchádzačov ani pri najbližšej skúške nečakajú otázky z fyziky.
Na test prírodných vied sa záujemcovia o štúdium medicíny môžu pripraviť aj na prípravnom kurze, ktorý organizuje fakulta. Kurzy začínajú 11. januára 2025, prebiehať budú online formou každú sobotu až do 26. apríla, prihlásiť sa na ne je možné do 30. novembra.
Kritické myslenie
Ako ďalej upozornila prodekanka, test všeobecných študijných predpokladov nie je vedomostným testom, ale zisťuje základné schopnosti uchádzača, ktoré sú potrebné pre úspešné štúdium na vysokej škole. Pozostáva z dvoch častí, analytickej, v ktorej ide o logické úlohy a verbálnej, ktorá sa zameriava na čítanie s porozumením.
„Medicínske vzdelávanie už nie je iba o memorovaní, dôležité je vnímať aj jednotlivé súvislosti počas vzdelávania a zapájať kritické myslenie. Aj preto inovujeme výučbu na našej fakulte a zavádzame nové moderné metódy. V minulom roku u nás vzniklo nové teoretické pracovisko, Ústav medicínskeho vzdelávania a simulácií s cieľom reformovať výučbu tak, aby bola porovnateľná s výučbou na najmodernejších svetových vzdelávacích ustanovizniach,“ dodal dekan LF UK, profesor Juraj Payer.
Body navyše? Napríklad za olympiádu
Lekárska fakulta UK sa rozhodla tiež výrazne zvýšiť bonifikáciu za úspešné absolvovanie predmetových olympiád a angličtiny na úrovni C1 a C2. Získajú ju uchádzači o štúdium všeobecného alebo zubného lekárstva v slovenskom jazyku, ktorí sa počas posledných štyroch rokov štúdia veľmi dobre umiestnili na predmetových olympiádach z predmetov biológia, chémia, fyzika, matematika, informatika, ako aj na predmetových súťažiach ako Turnaj mladých fyzikov či Medzinárodná olympiáda mladých vedcov.
Ako upresnila Lenka Stejskalová, v prípade umiestnenia sa do 3. miesta v krajskom kole dostanú navyše 12 bodov, v celoštátnom kole do 10. miesta získajú 16 bodov a za účasť v medzinárodnom kole sa im k dosiahnutým výsledkom pripočíta 20 bodov. Pokiaľ uchádzači ešte pred prijímacou skúškou získajú medzinárodne uznávaný certifikát z anglického jazyka na úrovni C1 alebo C2, alebo úspešne absolvujú štátnu skúšku z anglického jazyka, navýši im to celkový výsledok o 12 bodov. Prihlášku na Lekársku fakultu UK môžu uchádzači podať od 1. decembra do 28. februára cez elektronický formulár https://e-prihlaska.uniba.sk.