To, čo je na webstránke MZ SR (ako „pilotný projekt“), je asi 200 výkonov v štyroch odboroch z pôvodného zoznamu s vyše tritisíc položkami z roku 2004, preklopeného do iného Excelu v roku 2016 s nepoužiteľnými kódmi a bez reálnej alebo aspoň pomernej hodnoty výkonu v bodoch. Hanba a ešte raz hanba.
Dnes už bývalá ministerka zdravotníctva začiatkom februára v rozhovore deklarovala, že nový katalóg výkonov bude v pilotnej fáze spustený do praxe od 1. júla. Termín sa odložil „na neskôr“, ale aspoň boli v auguste na stránke MZ SR zverejnené prvé časti „nového zoznamu“, tak som si klikol… Ešteže som sedel – otvoril sa mi „výsledok“ 25-ročnej práce ministerstva zdravotníctva. Prejdime si ju, s pointou na záver.
Na úvod: Katalóg a zoznam nie je definíciou celkom to isté, budem hovoriť o zozname. A fakty tu uvedené, osoby a súvislosti sú na stránke www.ssum.sk (ak by niekto pochyboval o pravosti informácií). Prvý zoznam bol prijatý v roku 1994 (na podklade zoznamu Snolamed, obsahujúceho už aj takzvané výkonové listy). Bol deficitný a nevyvážený, k novým „Zajacovým“ zákonom sa pripravovala jeho korekcia koordinovaná dr. Vivodovou z MZ SR. Približne s 30 kolegami sme už rok predtým pracovali na serióznej korekcii vrátane úpravy bodovej hodnoty výkonov, aby bola proporčná a vystihovala nákladovosť výkonov. Bol som na ministerstve zdravotníctva osobne deň pred „dedlajnom“ s kompletným materiálom – nebol záujem (mimochodom, v ten deň zmizla v softvéri MZ SR najaktuálnejšia verzia vytvorená na MZ SR a nastala hystéria…). V roku 2004 bola zverejnená verzia s mnohými chybami (že prečo?), tak bola pripravovaná korekcia na rok 2005. K tej som nielen ja okrem mailovej komunikácie ku korekciám absolvoval rokovanie na MZ SR za kardiologickú komunitu – aj pre nepochopiteľnú redukciu bodovej hodnoty za ergometrie. Rokovanie s nechuťou viedla dr. Novotná (vtedajšia štátna tajomníčka) za prítomnosti dr. Vivodovej so záverom oboch – „veď vy ste to tak chceli“ (?! – svedkov mám), dodnes sa preto ergometrie prakticky nerobia.
Preklad googlom
Návrhy viacerých odborných komunít na korekciu zoznamu boli odmietnuté s tým, že už sa tvorí nový zoznam. K tomu bola v roku 2005 zriadená komisia, do ktorej som bol nominovaný za SLK. Spočiatku ministerstvo zdravotníctva rozhodlo, že nový zoznam sa bude tvoriť na základe zoznamu „Nomesco“ (chirurgický zoznam, do ktorého sa mali „inkorporovať“ internistické dg). Lekári z praxe upozorňovali na jeho nevhodnosť pre 20-tisíc výkonov (!), preložených asi googlom, napríklad: IT práca potrebujúca čas, použitie mikrovlniek, použitie vodného prúdu… Okrem toho už vtedy bolo známe vyjadrenie ítečkárov, že úplne nové prečíslovanie znemožní prechod zo starého zoznamu na nový. Okrem toho viac výkonov z nového sa priraďovalo k jednému v starom a naopak – chaos. Návrh pridať k troj– a štvormiestnym kódom v starom zozname jedno numero, aby mohol počet výkonov rásť, a použiť starý zoznam bol odmietnutý.
V roku 2008 som znova navrhol tvoriť nový zoznam na základe starého s tým, že sa musia doplniť nové výkony, definovať ich obsah a hlavne ich hodnota (aspoň relatívna vo forme bodov). Ostatní členovia hlavnej kategorizačnej komisie (prof. Krištúfek za SLS, dr. Pásztor za ASL a dr. Ottinger za ANS) podporili dr. Vivodovú (pokračovať v Nomescu bez definovania hodnoty výkonu). Z komisie som odstúpil vo februári 2008. O dva mesiace sa na stránke MZ SR objavili materiály mnou vypracované, teda „pokračovať v starom zozname“, ale bez definovania hodnoty výkonu (copyright som neriešil).
Vytriezvenie
V roku 2011 dostali odborné spoločnosti na pripomienkovanie „produkt MZ SR“ Nomesco s 20-tisíc výkonmi a mnohými chybami, napríklad ten istý výkon pod troma kódmi (55A04073, 55A04075, 55A04060) alebo úplné medicínske absurdnosti (kód 55A4074: vyšetrenie cirkulácie farbiacou metódou… pre CFM doppler). Písomné výhrady odborných spoločností nebral do úvahy nikto, za odborné spoločnosti (a hlavne „ambulantov“) sme ponúkli pomoc pri tvorbe použiteľného zoznamu – ministerstvo zdravotníctva nemalo záujem.
Počas posledných 15 rokov veľa kolegov (nominovaných cez odborné spoločnosti) pracovalo zodpovedne na výkonoch zoznamu. Nie všetci boli však znalí problematiky ambulantnej sféry (tak aj výkony a ich obsah vyzerali) a, žiaľ, netrvali na definovaní hodnoty výkonov – zbytočná práca. Okrem toho reakciu – nejaké „upratanie“ obsahu zoznamu, nerobila ani dr. Vivodová, ani nikto z jej kolektívu. Kto čo dodal, to sa zaradilo „bez rozmyslu“, bez logiky – odsek vyššie.
V roku 2016 MZ SR požiadalo Slovenskú lekársku spoločnosť (SLS) o stanovisko k platnému zoznamu výkonov ako základu na tvorbu nového („vytriezvenie z Nomesco“ po desiatich rokoch!) s tým, že zoznam z roku 2004 bol nezmyselne „preklopený“ do iného Excelu so zbytočnými stĺpčekmi a s prečíslovanými výkonmi podľa zoznamu Nomesco (len namiesto osemmiestneho je sedemmiestny kód, rovnako nekompatibilný so súčasným číslovaním). Zoznamu sa venujem 20 rokov, vedenie SLS ma požiadalo o vyjadrenie. Kompletný text je tu: https://www.ssum.sk/fileadmin/ssum/zoznam_vykonov/2016_komplet_analyza_bod_pre_MZ_SR.pdf
Záver: Nepoužiteľný, hlavne pre absentujúcu cenu výkonov (aspoň pomernú). Je verejným tajomstvom, že MZ SR nemá záujem definovať reálne ceny výkonov, lebo by bolo zrejmé, koľko financií v systéme chýba. A tak sa výkony (v nemocniciach podľa DRG) aj v ambulanciách (podľa zoznamu) hradia, „ako vládzu poisťovne“. Únik existuje: šikovní lobisti vymysleli jednodňovú chirurgiu (hradenú v reálnych cenách) na mnohé výkony, ktoré sú aj v zozname výkonov (ale cenovo podhodnotené). Nakoniec takto reálne by mali byť hradené všetky výkony (!). Že sa výkony jednodňovej chirurgie vykonávajú a vykazujú aj „nejako príliš často“, je iný problém (má riešiť revízna činnosť). Ich aktuálna limitácia je prejavom zúfalstva poisťovne – nemá zdroje (zamestnávatelia a občania poistné platia…).
Hanba a ešte raz hanba
Ešte stručne k DRG: Snahu našej odbornej spoločnosti iniciovať koordináciu stanovenia ceny výkonov pre ambulantný zoznam a DRG (tie isté výkony „v jedných dverách“) vtedajší šéf DRG dr. Žiaran odmietol s tým, že si to majú robiť odborné spoločnosti samy. A tak má dnes jeden výkon dve (aj tak nereálne) ceny „v jedných dverách“.
Posledný pokus presvedčiť MZ SR, aby sa v novom zozname definovali aj ceny výkonov, bola v roku 2017. Na rokovaní (prof. Špánik, dr. Kalavská, dr. Szalay, dr. Sečnik) sme sa dohodli, že do pol roka vznikne na MZ SR komisia, ktorá sa bude venovať cenotvorbe k zoznamu výkonov pre ambulantov. Prešlo sedem rokov… V apríli 2018 dr. Vivodová oslovila odborné spoločnosti s naliehavou prosbou „čo najskôr“ doplniť do zoznamu výkony (nie ceny), lebo zoznam bude zverejnený „už čoskoro“, osobne prišla aj na rokovanie odbornej spoločnosti prezentovať „takmer hotový zoznam“. Šesť rokov…
V poslednom roku sa objavili pokusy koordinované SLK definovať výkony aj ich hodnotu len pre niektoré ambulantné odbory (Ing. Smatana). Úprimne k tomu, čo som videl: nepoužiteľné preto, lebo (opakujem) ťažko to stvorí aj lekár „neambulant“ a už vôbec nie (aj keď rozhľadený) nelekár.
A teraz sľúbený záver: To, čo je na webstránke MZ SR (ako „pilotný projekt“), je asi 200 výkonov v štyroch odboroch (v jednom osem, v inom 90 výkonov) z pôvodného zoznamu s vyše tritisíc položkami z roku 2004, preklopeného do iného Excelu v roku 2016 s nepoužiteľnými kódmi a bez reálnej alebo aspoň pomernej hodnoty výkonu v bodoch. Hanba a ešte raz hanba. MZ SR na to personálne nikdy nemalo a ani nemá (proste „oblbuje“ 20 rokov). A pomoc odbornej komunity pri tvorbe odmieta z opísaného prozaického dôvodu (vypočul som si ho osobne aj od vedenia jednej zo zdravotných poisťovní): Kasa je prázdna… A tak skoro iná nebude.
Autor je ambulantný kardiológ a predseda Slovenskej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne.