Prvá a najranejšia fáza sa vyskytuje skôr, ako sa u ľudí objavia charakteristické problémy s pamäťou, a zmeny v štruktúre a sieťach mozgu vrátane hromadenia plakov sú postupné a nenápadné
Pomocou sofistikovaných nástrojov na mapovanie mozgu skupina vedcov objavila dôkazy, ktoré naznačujú, že Alzheimerova choroba môže mozog poškodzovať v dvoch fázach, ako aj to, ktoré typy buniek môžu byť poškodené ako prvé.
Podrobnosti boli uverejnené v časopise Nature Neuroscience. Zistenia ukázali, že prvá a najranejšia fáza sa vyskytuje skôr, ako sa u ľudí objavia charakteristické problémy s pamäťou, a zmeny v štruktúre a sieťach mozgu vrátane hromadenia plakov sú postupné a nenápadné. V druhej, neskorej fáze choroba spôsobuje rozsiahlejšie deštrukcie. Táto fáza sa tiež zhoduje s výskytom príznakov a oveľa rýchlejším hromadením plakov a spletí.
Tieto zistenia sú v rozpore s inými štúdiami, ktoré naznačujú, že poškodenie spôsobené Alzheimerovou chorobou prebieha v niekoľkých fázach.
Pri podrobnej štúdii vedci analyzovali mozog 84 ľudí v rôznych štádiách ochorenia. Súbor zahŕňal 33 darcov mužského pohlavia a 51 darkýň ženského pohlavia. Zamerali sa na bunky stredného spánkového laloka, teda časti mozgu, ktorá riadi jazyk, pamäť a zrak a ktorá je citlivá na viaceré zmeny u pacientov s Alzheimerovou chorobou.
Túto časť mozgu vedci dôkladne zmapovali aj u kontrolných darcov, čo umožnilo porovnať ich informácie s údajmi od ľudí s týmto ochorením. Výskumný tím tak mohol vytvoriť genetickú a bunkovú časovú os, ktorá zobrazuje priebeh ochorenia v dvoch fázach. V zozname zmien v počiatočnej fáze je aj odumieranie buniek nazývaných somatostatínové (SST) inhibičné neuróny, čo vedcov prekvapilo.
Vedci si totiž dlho mysleli, že Alzheimerova choroba poškodzuje predovšetkým excitačné neuróny, ktoré vysielajú aktivačné nervové signály iným bunkám. Naopak, inhibičné neuróny vysielajú do iných buniek upokojujúce signály. Tím má podozrenie, že strata inhibičných neurónov môže byť zodpovedná za zmeny v nervových obvodoch mozgu, ktoré sú základom rozvoja ochorenia.