Pilotná fáza skríningu karcinómu prostaty sa spustí už v budúcom roku, bude prebiehať najskôr len v Banskobystrickom kraji
Štatistiky sú neúprosné, každých 15 minút zomrie vo svete na rakovinu prostaty jeden muž. Preto je nevyhnutné, aby sa muži zúčastňovali pravidelných prehliadok. „Každý muž nad 50 rokov by mal pravidelne absolvovať urologické vyšetrenie, no u rizikových pacientov odporúčame začať už v 40 rokoch. Preventívne vyšetrenie môže byť jednoduchým krokom na záchranu života,“ uviedol primár oddelenia urológie v prešovskej nemocnici MUDr. Ivan Viľcha.
Už aj na Slovensku sa udomácnila akcia Movember, teda mesiac starostlivosti o mužské zdravie. Tento projekt sa zrodil v roku 2003 v Austrálii, keď sa muži rozhodli nechať si narásť fúzy na podporu povedomia o vážnych ochoreniach, ako sú rakovina prostaty a semenníkov.
Ako dodal primár prešovskej nemocnice, oproti minulosti lekári sledujú nárast počtu diagnostikovaných prípadov rakoviny prostaty. Je za tým viacero faktorov. „Jednak sú to zmeny v životnom štýle – sedavý spôsob života, nadváha či strava s vysokým obsahom nasýtených tukov môžu zvyšovať riziko rozvoja rakoviny prostaty. Je za tým však aj výrazné zlepšenie diagnostiky. Dnes sa okrem základného fyzikálneho vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia prostatického špecifického antigénu (PSA), používa predovšetkým kvalitná zobrazovacia technika, hlavne magnetická rezonancia a USG, ktoré umožňujú skorý záchyt tohto ochorenia,“ uviedol primár.
Dôležitú úlohu zohráva podľa neho aj zvyšovanie povedomia o dôležitosti prevencie a rizikových faktoroch, čo vedie k vyššej účasti na prehliadkach a odhaleniu väčšieho počtu prípadov karcinómu prostaty v skorých štádiách. „No a napokon je to aj celkové predĺženie života. Rakovina prostaty sa vyskytuje väčšinou u starších mužov, preto so starnúcou populáciou sa zvyšuje aj výskyt tohto ochorenia,“ dodal.
Druhé najčastejšie
Rakovina prostaty predstavuje druhé najčastejšie zhubné ochorenie u mužov, najčastejšie po 50. roku života. Tak ako pri niektorých iných onkologických ochoreniach včasná diagnostika vedie k odhaleniu skorých štádií tohto ochorenia s možnosťou úspešného vyliečenia pacientov. „V prípade, ak je toto ochorenie diagnostikované v neskorších štádiách, kedy je prítomné šírenie do okolitých tkanív, lymfatických uzlín alebo sú v tele prítomné vzdialené metastázy, najčastejšie v kostiach, tak je toto ochorenie síce liečiteľné, no nie úplne vyliečiteľné. V rámci včasnej diagnostiky sme na našom oddelení v roku 2023 diagnostikovali 300 prípadov rakoviny prostaty z celkového počtu 402 pacientov, u ktorých bolo podozrenie na toto ochorenie na základe príznakov a vyšetrovacích metód,“ dodal primár prešovskej nemocnice.
„Keď sa rakovina prostaty neodhalí včas a ochorenie je diagnostikované až v pokročilom štádiu, možnosti liečby sa nám zásadne zužujú. Pritom dnes už vďaka inováciam v oblasti vedy a personalizovanej medicíny dokážeme pacientom ušiť na mieru najvhodnejšie liečebné postupy, ktoré im zásadne dokážu zlepšiť kvalitu života a v mnohých prípadoch pacienta aj úplne vyliečiť. Kľúčový je však čas a skorý záchyt ochorenia.” uviedol prezident Slovenskej urologickej spoločnosti doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.
Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny prostaty zaraďujú lekári vek, genetické faktory, rodinnú anamnézu, etnické hľadisko, stravu a životný štýl a tiež hormonálne vplyvy. „Riziko vzniku rakoviny prostaty stúpa s vekom. Najvyšší výskyt je u mužov nad 65 rokov. U mužov pod 40 rokov je výskyt zriedkavý,“ dodal lekár.
Čo sa týka genetických predispozícií, mutácie v niektorých génoch, medzi ktoré patria aj BRCA 1 alebo BRCA 2, zvyšujú riziko rakoviny prostaty. Muži, ktorých blízki príbuzní, napríklad otec či brat mali rakovinu prostaty, majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa prejaví aj u nich. Preto sa u pacientov s pozitívnou rodinnou anamnézou odporúča absolvovať preventívnu prehliadku už od 40. roku života. Viacero výskumov tiež potvrdilo, že muži afrického pôvodu majú vyššie riziko vzniku a vyššiu pravdepodobnosť agresívnejších foriem rakoviny prostaty. Podľa doterajších výskumov, strava s vysokým obsahom nasýtených tukov, červeného mäsa, nízkym obsahom zeleniny a vlákniny rovnako ako aj obezita a sedavý spôsob života zvyšujú riziko vzniku rakoviny prostaty. „A čo sa týka hormonálnych vplyvov vyššia hladina testosterónu stimuluje rast prostatických buniek, a teda aj buniek s rakovinou prostaty,“ dodal primár oddelenia.
Nový skríning
Novinkou je, že na Slovensku sa plánuje spustiť populačný skríning karcinómu prostaty, ktorý umožní aktívne vyhľadávanie rizikových pacientov. „Pilotnú fázu skríningu karcinómu prostaty plánujeme spustiť už v budúcom roku. Pilotná časť bude prebiehať najskôr len v Banskobystrickom kraji a následne plánujeme skríning rozšíriť na celú populáciu mužov v rizikovom veku na Slovensku. Aktuálne v spolupráci s našimi, aj zahraničnými expertmi, pripravujeme jeho implementáciu a sme presvedčení, že tento krok zásadne pomôže znížiť úmrtnosť tohto ochorenia na Slovensku“ predstavil plány predseda výboru NRSR pre zdravotníctvo. MUDr. Vladimír Baláž, ktorý je zároveň urológom.
Ako sa zhodujú odborníci, dôležité je mužov presvedčiť, aby na vyšetrenie prišli. Na Slovensku sa informovanosť o prevencii rakoviny prostaty za posledné roky zlepšila, no napriek tomu ešte stále existujú bariéry, ktoré odrádzajú niektorých mužov absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Mnohí muži ešte stále vnímajú prehliadky ako nepríjemné alebo nepotrebné, najmä ak nemajú symptómy. Táto neochota môže byť podporená aj obavami z palpačného vyšetrenia prostaty cez konečník, hoci v dnešnej dobe môže základné vyšetrenie zahŕňať aj menej invazívny odber PSA“, uviedol Ivan Viľcha.
Ako dodal, mladší muži sú často informovanejší a otvorenejší k prevencii v porovnaní so staršími ročníkmi, ktoré môžu mať tendenciu zanedbávať preventívne prehliadky. „Tento trend je sľubný, pretože môže viesť k skoršiemu záchytu ochorenia v budúcnosti. Na Slovensku je teda stále priestor na zlepšenie, najmä čo sa týka odbúrania stigmy okolo preventívnych prehliadok a posilnenia verejných informácií o význame skríningu,“ dodal.