Krátky cyklus indukčnej chemoterapie pred štandardnou chemorádioterapiou výrazne zvyšuje celkové prežívanie
Rakovina krčka maternice je podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie štvrtým najčastejším nádorovým ochorením u žien na svete, pričom každoročne pribudne približne 660 000 nových prípadov a 350 000 úmrtí. Mnohé z týchto žien sú pritom veľmi mladé, často majú okolo 30 rokov a napriek zlepšeniu starostlivosti sa rakovina vracia až v 30 percentách prípadov. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov.
Nový liečebný plán, o ktorom píše britský denník The Guardian, sa testoval na pacientkach počas desiatich rokov. Išlo o pacientky zo Spojeného kráľovstva, Mexika, Indie, Talianska a Brazílie. V prípade novej liečby nejde pritom o nový liek, ale o inovatívny postup klasickej liečby.
Novinka v liečbe totiž pozostáva z krátkeho cyklu chemoterapie pred tým, ako pacientky podstúpia chemorádioterapiu, štandardnú liečbu rakoviny krčka maternice, ktorá zahŕňa kombináciu chemoterapie a rádioterapie.
Výskum viedla University College London, podľa ktorej výsledky tretej fázy klinického skúšania ukázali 40 percentné zníženie rizika úmrtia na toto ochorenie a 35 percentné zníženie rizika návratu rakoviny v priebehu najmenej piatich rokov. Zistenia boli uverejnené v časopise Lancet.
Vedci v rámci štúdie Interlace skúmali, či by krátky cyklus indukčnej chemoterapie pred chemorádiáciou mohol znížiť počet recidív a úmrtí u pacientok s lokálne pokročilým karcinómom krčka maternice, ktorý sa nerozšíril do iných orgánov.
V štúdii bolo zaradených 500 žien, ktorým náhodne pridelili buď novú liečbu, alebo ich zaradili do štandardnej chemorádioterapie. Jedna skupina, ktorá bola súčasťou novej liečby, dostávala šesťtýždňovú chemoterapiu karboplatinou a paklitaxelom. Po nej nasledovala štandardná rádioterapia plus týždenná chemoterapia cisplatinou a brachyterapia, známa ako chemorádioterapia. Kontrolná skupina dostávala len bežnú chemorádioterapiu.
Po piatich rokoch žilo 80 percent tých, ktorí najprv dostali krátku chemoterapiu, a u 72 percent z nich sa ochorenie nevrátilo ani nerozšírilo. V skupine so štandardnou liečbou žilo 72 percent žien a u 64 percent sa rakovina nevrátila ani nerozšírila.
Podľa vedcov z londýnskej univerzity štúdia ukázala 40 percentné zníženie rizika úmrtia a 35 percentné zníženie rizika návratu rakoviny pri porovnaní oboch skupín pomocou iného ukazovateľa. Krátky cyklus indukčnej chemoterapie pred štandardnou chemorádioterapiou tak výrazne zvyšuje celkové prežívanie a znižuje riziko recidívy u pacientok s lokálne pokročilým karcinómom krčka maternice.
Ako pre The Guardien uviedol Dr. Iain Foulkes, výkonný riaditeľ pre výskum a inovácie v spoločnosti Cancer Research UK, jednoduché pridanie indukčnej chemoterapie na začiatok chemorádioterapie rakoviny krčka maternice prinieslo pozoruhodné výsledky. „Čoraz viac dôkazov ukazuje, že dodatočná chemoterapia pred ďalšími liečebnými postupmi, ako je chirurgický zákrok a rádioterapia, môže zvýšiť šance pacientiek na úspešnú liečbu. Nielenže môže znížiť pravdepodobnosť návratu rakoviny, ale môže sa aj rýchlo podať s použitím liekov, ktoré sú už dostupné na celom svete,“ dodal.