Ministerstvo zdravotníctva ešte pred definitívnym výpočtom základnej sadzby pre rok 2025 znížilo predpokladané finančné zdroje pre ústavnú zdravotnú starostlivosť o približne 150 miliónov eur
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) so znepokojením prijala informáciu z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o zámere zakotviť v legislatíve možnosť meniť údaje v DRG systéme aj po zákonom stanovených termínoch. Ako upozornila asociácia, ktorá združuje vyše 80 regionálnych nemocníc, ak dôjde k výpadku peňazí z dôvodu poklesu základnej sadzby DRG budú nemocnice združené v ANS nútené pristúpiť k zavedeniu manipulačných poplatkov vo svojich ambulanciách. „Takýto vývoj by mal negatívny dopad na pacientov a zároveň signalizoval vážne zlyhanie v nastavení financovania zdravotnej starostlivosti,“ upozornila Asociácia.
ANS tak reagovala na informácie z ministerstva zdravotníctva, z riadiaceho výboru pre DRG. Podľa nich má byť v legislatíve umožnená zmena údajov v DRG systéme v mimoriadnych prípadoch aj po zákonom stanovených termínoch. Tento krok považuje ANS za rizikový precedens, ktorý do systému vnáša nestabilitu a nepredvídateľnosť.
„DRG systém musí byť nastavovaný transparentne a s dostatočným časovým predstihom. Bez stabilných parametrov, ako je základná sadzba, sa nemocnice ocitajú v situácii, kde nie sú schopné efektívne plánovať financovanie svojej činnosti,“ upozornil prvý viceprezident ANS Igor Pramuk. „V prípade poklesu základnej sadzby budú nemocnice nútené hľadať alternatívne zdroje financovania, vrátane manipulačných poplatkov, čo by bolo nežiaduce a nesystémové riešenie,“ dodal.
Ako ďalej asociácia upozornila, základná sadzba je kľúčovým parametrom, ktorý priamo ovplyvňuje výšku úhrad za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. „Akákoľvek zmena počas roka by znamenala precedens, ktorý nemá obdobu v žiadnom kvalitne spravovanom DRG systéme v zahraničí. Navyše, aktuálne nejasnosti týkajúce sa financovania tento problém len prehlbujú,“ dodala. MZ SR ešte pred definitívnym výpočtom základnej sadzby pre rok 2025 znížilo predpokladané finančné zdroje pre ústavnú zdravotnú starostlivosť o približne 150 miliónov eur.
„Ako môžeme dôverovať systému, v ktorom sa dáta a parametre menia na poslednú chvíľu a bez dostatočného vysvetlenia? Pacienti a zdravotnícke zariadenia si zaslúžia stabilitu a predvídateľnosť, nie chaotické zásahy,“ dodal prezident ANS Marián Petko.
Asociácia preto apeluje na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby zabezpečilo transparentnosť a stabilitu v nastavení parametrov DRG systému. „Ak má tento systém naďalej slúžiť ako objektívny a transparentný mechanizmus riadenia a financovania zdravotnej starostlivosti, musí byť založený na presných a dôveryhodných údajoch,“ dodal.