Lekárske odborové združenie informovalo svojich členov o priebehu zasadnutia výboru pre zdravotníctvo prostredníctvom newslettra
Začiatkom decembra zvolala opozícia mimoriadny výbor pre zdravotníctvo. Dôvodom zvolania výboru boli hromadné výpovede lekárov, ktoré organizuje Lekárske odborové združenie. Na rokovaní sa zúčastnil minister zdravotníctva Kamil Šaško, predseda výboru a poslanec Vladimír Baláž (Smer-SSD), zástupcovia opozície, predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského či vedenie Slovenskej lekárskej komory. Nechýbali ani zástupcovia ambulantného sektoru, pacientskych organizácií, neštátnych nemocníc, aj zdravotných poisťovní. Výbor však nebol uznášaniaschopný, keďže na zasadnutie neprišli koaliční poslanci.
Aj to je dôvod, prečo rokovanie výboru prebiehalo neformálne. Jednotlivé strany sa vyjadrili k aktuálnej situácii. Zástupcovia opozície, ktorí sa na rokovaní zúčastnili však tvrdia, že nedostali jednoznačné odpovede od lekárskych odborárov k tomu, čo konkrétne by mala vláda urobiť, aby lekári výpovede stiahli.
Nevedia, čo chcú
„Pýtali sme sa konkrétne, ktoré body budú smerovať k tomu, aby LOZ stiahlo výpovede. Nedostali sme úplne jasnú odpoveď, ale predpokladám, že to stretnutie, ktoré bude nasledovať, môže viesť k dohode,“ povedal poslanec Peter Stachura (KDH). Podobne reagovala poslankyňa strany Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková, podľa ktorej nie je jasné, čo je problémom, prečo nie sú stiahnuté výpovede a čo konkrétne treba urobiť. „Bohužiaľ, tento výbor pomohol vláde,“ dodala.
Poslanec Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák potvrdil, že z výboru je jasné, že dohoda nie je na stole. „Ja považujem za veľkú chybu vôbec to, že vláda sa rozhodla konsolidovať na účet zdravotníctva, šetriť na dôležitých oblastiach,“ pripomenul.
O čom informovali?
Redakcia Medicíny má v dispozícii komunikáciu Lekárskeho odborového združenia, ktorú rozosielalo svojim členom. Zástupcovia LOZu, ktorí sa zúčastnili na zasadnutí prostredníctvom e-mailovej komunikácie informovali svojich členov o priebehu neformálneho zasadnutia výboru pre zdravotníctvo.
Zástupca lekárskych odborov uvádza, že na popud strany SaS boli na výbor prizvaní aj zástupcovia rôznych organizácií. „Ktoré v podstate s našou akciou nemajú nič spoločné, ale no budiž,“ píše sa v komunikácii s tým, že už pri príchode na výbor sa členovia LOZu dozvedeli, že nebude uznášaniaschopný, keďže sa nedostavili poslanci koalície. Vzhľadom na to, že sa zasadnutia výboru zúčastnili viaceré prizvané strany, diskusie prebiehali neformálne.
Arogantní „spratkovia“
„Vyjadril sa aj pán minister Šaško a v podstate musel priznať, že nič nie je ešte dohodnuté a osopoval sa, že on nič také nepovedal, že 90 percent vecí z memoranda je vyriešených. Peter Visolajský sa snažil ozrejmiť naše postoje, ale bol nútený do rýchlych a jednoduchých odpovedí, čo nie je možné, lebo by veci zneli vytrhnuto z kontextu,“ píše zástupca LOZu svojim členom s tým, že to najviac iritovalo poslankyňu Cigánikovú, ktorá sa mala podľa jeho slov pasovať za moderátorku diskusie.
Zdroj redakcie Medicína uvádza, že minister potvrdil, že nie sú vyriešené všetky body memoranda, ale väčšina z nich, teda 90 percent tak, ako to už predstavil. „Je úbohé, že odborári svojim členom takto klamú,“ povedal zdroj redakcie, ktorý si neželá byť menovaný.
Poslanci Peter Stachura (KDH), František Majerský (KDH) s Oskarom Dvořákom (PS) mali údajne skutočný záujem o ozrejmenie postojov a priblíženie reality. Marek Krajčí (OĽaNO) mal výbor opustiť ešte na začiatku zasadnutia.
„Jana Bittó Cigániková so svojím straníckym kolegom Tomášom Szalayom sa chovali ako drzí, nevychovaní, arogantní spratkovia. J. B. Cigániková tam v kuse skákala do reči, mala na Visolajského stále osobné invektívy – no úroveň celého zasadnutia sa dostala na jej úroveň spustených gatiek. Szalay tam bol vyvalený ako Bimbo v kresle, nohy pomaly na stole vyložené a na každú našu argumentáciu sa len priblblo uchechtával a mal poznámky,“ ozrejmuje ďalej zástupca LOZu svoje dojmy zo zasadnutia výboru.
„Som veľmi nepríjemne prekvapená, s akým dešpektom sa lekárski odborári vyjadrujú k ostatným zástupcom zdravotníckeho sektora. Zdá sa, že egá pánov z LOZ prerástli základnú ľudskosť a pokoru a že zabudli, že ich konanie má vplyv na všetkých. Povedať, že pacienti (ktorí tam mali svojich zástupcov), nemajú s ich akciou nič spoločné, je neuveriteľná bezohľadnosť a nepochopenie situácie,“ reagovala Jana Bittó Cigániková pre Medicínu.
Nemajú čo skrývať
Následne sa mali vyjadrovať zástupcovia organizácií, ktoré mala pozvať J. B. Cigániková. V rozprave údajne zástupkyne organizácie na ochranu práv pacientov, konkrétne prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová a viceprezidentka Elena Marušáková ostro vystúpili. „Marušáková sedela vedľa mňa a furt mala priblblé poznámky – tu len poznámočka, treba si zistiť, kto ich financuje,“ píše zástupca LOZu.
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová v reakcii na financovanie tvrdí, že v porovnaní s inými občianskymi združeniami má AOPP každý rok zverejnenú správu o hospodárení, ktorá je schválená valným zhromaždením, čo ale nie je povinnosťou. „Riadne vedieme účtovníctvo, máme revíznu komisiu, ktorá kontroluje zmluvy, dary, výdavky,vedenie účtovníctva, takže nemáme čo skrývať,“ povedala.
Prestrelka pred parlamentom
„Potom voči nám vystúpila aj zástupkyňa všetkých zdravotných poisťovní, ktorá inak vonku pred NR SR začala pri inom rozhovore, nie s ňou, obhajovať Haščáka – to už mi úplne vybilo dekel,“ pokračoval odborár.
Šéfka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková označila newsletter lekárskych odborárov ako silne subjektívnu interpretáciu stretnutia v parlamente. „Do diskusie som sa osobne nezapojila (zástupcovia pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti boli dostatočne výstižní), preto je tvrdenie “Potom voči nám vystúpila aj zástupkyňa všetkých zdravotných poisťovní“ omylom, respektíve lžou. Pán Visolajský výraznou hlasitosťou pri vrátnici NR SR informoval, koľko Penta “vytiahla“ z Dôvery na dividendách. Keďže sa vždy snažím informácie zasadiť do kontextu, položila som otázku, koľko Penta investovala do výstavby nových nemocníc,“ dodala D. Petríková s tým, že v prípade dodatočných otázok je možné sa kedykoľvek obrátiť na hovorcov dotknutých organizácií.
„Všetky tri zdravotné poisťovne si plnia svoje povinnosti a dohliada na to kompetentný orgán – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A aj na budúce, pri vyjadreniach na ktorúkoľvek zdravotnú poisťovňu, rada poskytnem kontext,“ podotkla Dajana Petríková.
Načo platia poplatky?
Zástupkyňa Asociácie nemocníc Slovenska mala rovnako odsúdiť kroky LOZu. Prítomný bol aj viceprezident Slovenskej lekárskej komory, ktorého reakcie neboli podľa odborárov jednoznačné. „Fakt nevidím dôvod, aby som musel tejto organizácie platiť poplatky. Pozitívnom je, že sme v podstate pred médiami donútili ministra povedať, že nič nie je dohodnuté,“ dodal lekársky odborár.
V newslettri, prostredníctvom ktorého vedenie LOZu informovalo o priebehu zasadnutia výboru nasledujú invektívy voči druhej strane diskusie. Zdroj redakcie Medicína, ktorý si neželá byť menovaný dodal, že zástupcovia ambulantného sektora čelili zo strany odborárov urážkam a výčitkám, ktoré smerovali k tomu, že nepôsobia v nemocniciach a vybrali si ambulantnú sféru. „Komunikácia ako posledná cenová skupina. Robia hanbu celému lekárskemu stavu,“ dodal zdroj Medicíny.
Poslankyňa J. Bittó Cigániková dodala, že nie je prekvapená, že vo všetkých, ktorí majú iný názor, vidia lekárski odborári platených agentov a že ich popis priebehu zasadnutia výboru nemá veľa spoločného so skutočným priebehom rokovania. „To už je súčasťou toho, keď niekto robí len plytkú politiku. Som na to zvyknutá. Páni dokazujú, že odborár neznamená odborník. My politici znesieme, ale veľmi dúfam, že takýto arogantný prístup páni doktori nepreukazujú v kontakte s pacientmi, sestrami a ďalšími zdravotnými a nezdravotnými zamestnancami, s ktorými prichádzajú do kontaktu,“ podotkla.
Podľa prezidentky AOPP je poľutovaniahodné, že predstavitelia LOZ , ktorí presviedčajú verejnosť o tom, že bojujú za pacientov, dokážu znevažovať nielen prácu vlastných kolegov z ambulancii, z iných nemocníc, ale aj zástupcov pacientskej platformy AOPP, ktorá združuje viac ako 52 pacientskych organizácií s rôznymi typmi diagnóz.
„Je smutné, že tí, ktorí by mali pacientov liečiť, chrániť naše práva, nás znevažujú iba pretože máme odlišné názory na ich požiadavky v memorande. Upozorňujeme na to, že platcami zdravotných odvodov sme my pacienti a žiadame, aby okrem miezd nemocničných lekárov sa zvyšoval aj výkon lekárov v týchto nemocniciach, nastavil sa systém zvýšených úhrad za výkony pre ambulantných lekárov, ostalo aj na financovanie inovatívnych liekov a zdravotníckych pomôcok,“ uviedla Mária Lévyová s tým, že ak nemocniční tvrdia, že im nejde o mzdy, nech sa vzdajú navýšenia a navrhnú ministerstvu vytvorenie fondu na podporu slabých a zraniteľných skupín pacientov.
Niektorí lekári si to rozmysleli
Odborári v newslettri rovnako pripomínajú, že údajne nie je pravdou, že niektorí lekári svoje výpovede sťahujú. Medicína už priniesla informáciu o tom, že nemocnice informovali o zmene počtu výpovedí lekárov, čo potvrdili samotné ústavné zariadenia. Výpovede stiahli lekári v Univerzitnej nemocnice v Bratislave, Univerzitnej nemocnici L. P. Košice a podobnú skúsenosť má aj sieť nemocníc Agel. Lekári si to rozmysleli aj v bardejovskej nemocnici či FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Podľa informácií Medicíny k stiahnutiu výpovedí došlo aj v ďalších fakultných nemocniciach. Ide o desiatky lekárov, k presnému číslu sa však nechcú vyjadrovať s tým, že sa situácia vyjasní koncom decembra, kedy lekárom končí výpovedná doba.