Počas vyhlásenej mimoriadnej situácie bude lekárov vo výpovedi ošetrovať taký lekár, ktorého určí okresný úrad
Lekári vo výpovedi sa už pripravujú na január. Lekárske odborové združenie lekárom vo výpovedi najnovšie začalo masívne rozosielať správy, v ktorých upozorňuje na nové podmienky, ktoré by platili počas vyhlásenia mimoriadnej udalosti. Vláda totiž rozhodla, že v prípade, ak sa s lekárskymi odborármi nedohodne a lekári nestiahnu hromadné výpovede, vyhlási mimoriadnu situáciu v 12 okresoch. Počas jej platnosti by lekári aj napriek podanej výpovede museli nastúpiť do práce. Ak by tak neurobili, lekárom by hrozilo odňatie slobody na jeden rok. Vláda tvrdí, že ide stále o miernejšie podmienky, než ktoré by platili v prípade vyhlásenia núdzového stavu.
Obsah správy
„Milí kolegovia, parlament schválil nútené práce s kriminalizáciou pre lekárov. Je to aj zásah do vášho práva na slobodný výber lekára. Ešte dnes, zajtra do času, kým vám nie je oznámená pracovná povinnosť, máte právo v prípade choroby využiť svojho lekára, ktorému dôverujete!“ uvádza sa v správe, ktorú má Medicína k dispozícii.
Podľa novely zákona, ktorú schválil parlament totiž okresný úrad určí, ktorí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti bude posudzovať a rozhodovať o dočasnej pracovnej neschopnosti tých lekárov a zdravotníkov, ktorým štát uloží pracovnú povinnosť v okrese s vyhlásenou mimoriadnou situáciou.
„Bohužiaľ, v nútenej práci bude váš intímny zdravotný stav poznať a práceneschopnosť posudzovať nie váš lekár, ale lekár určený okresným úradom, ktorému ste dôveru nedali. Ak ste chorí, neohrozujte svoje zdravie a najmä svojich pacientov! Možno už zajtra rozhodne vláda a následne vám to bude oznámené. Teraz je posledný deň, možno dva, aby vás liečil lekár, ktorému dôverujete a ktorého si sami vyberiete!“ dodávajú lekárski odborári v správe.
Iný spôsob nenašli
Vláda svoje rozhodnutie zaviesť mimoriadnu situáciu v prípade, ak lekári nestiahnu výpovede odôvodnila tým, že je povinná zabezpečiť pacientom poskytovanie nemocničnej starostlivosti s takom rozsahu, aby nebolo ohrozené zdravie a život ľudí. Od 1. januára 2025 totiž môže dôjsť ku kolapsu nemocníc a štát tak nebude vedieť garantovať právo na ochranu zdravia, ktoré je zakotvené aj v Ústave.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško dodal, že štát nemal dostatočne široké a vhodné možnosti, ktoré by dokázali splniť svoje povinnosti. Mimoriadnu situáciu bude môcť vláda vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť o najviac ďalších 60 dní.
„Verím, že sa to napokon nebude týkať ani jedného okresu,“ uzavrel minister zdravotníctva. Lekárov prosí, aby zvážili, či trvajú na podaných výpovediach v kontexte celospoločenskej situácie.