Agel posilňuje pozíciu „svojich ľudí“ v rezorte zdravotníctva
Po parlamentných voľbách v roku 2023, kedy sa rozdeľovali jednotlivé rezorty medzi víťazné strany Smer-SSD, Hlas-SD a Slovenskú národnú stranu sa vo verejnom priestore objavovali informácie o potenciálnych ministroch. Médiá predpokladali, že kreslo ministra zdravotníctva by mohli obsadiť poslanci, ktorí už majú skúsenosť s vedením toho rezortu. Favoritom v debatách na obsadenie postu ministra zdravotníctva boli niekdajší šéfovia rezortu Richard Raši či Tomáš Drucker. Hlas-SD napokon do vedenia ministerstva posadil Zuzanu Dolinkovú, bývalú šéfku Zväzu ambulantných poskytovateľov.
Redakcia Medicíny získala informácie od troch od seba nezávislých zdrojov o tom, že miliardár a majiteľ druhej najväčšej nemocničnej siete na Slovensku Agel Tomáš Chrenek sa mal stretávať so Zuzanou Dolinkovou pred parlamentnými voľbami 2023, ako aj v čase, kedy sa stala ministerkou. Mali riešiť nominácie ľudí z Agelu na vysoké posty v štátnej správe.
Zuzana Dolinková po nástupe do funkcie začala s čistkami na najvyšších miestach v sektore zdravotníctva. Obsadzovanie ľudí do pozícií, ktorým dôveruje, vnímala verejnosť citlivo. Svoje rozhodnutia o personálnych výmenách odôvodňovala veľmi stroho alebo vôbec, čo jej vyčítala aj opozícia.
Stretnutia súčasnej ministerky zdravotníctva so šéfom Agelu sú dôležité pre vysvetlenie niektorých nominácií Zuzany Dolinkovej, ako aj pre vysvetlenie posilnenia pozície ľudí blízkych Agelu v strategických pozíciách v rámci rezortu zdravotníctva.
Redakcia Medicíny oslovila spoločnosť Agel aj ministerstvo zdravotníctva s otázkami, z akého dôvodu sa vedenie spoločnosti stretávalo so súčasnou ministerkou Zuzanou Dolinkovou a ako súvisia tieto stretnutia s nomináciou ľudí blízkych Agelu na manažérske posty v sektore zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva a Agel na otázky opakovane odmietli odpovedať.
Agel prevádzkuje na Slovensku 16 nemocníc, dve polikliniky, šesť špecializovaných zdravotníckych zariadení, 14 lekární, pracovnú zdravotnú službu, sieť laboratórií a je najväčším poskytovateľom dopravnej zdravotnej služby na Slovensku.
Plán obnovy po kontrolou
Jednou z nominácií je obsadenie postu šéfa sekcie implementácie Plánu obnovy a odolnosti na ministerstve zdravotníctva Matejom Ovčiarkom. Ten pôsobil od roku 2008 do roku 2013 v spoločnosti Eastfield. Spolu s Matejom Ovčiarkom podnikal v spoločnosti Eastfield súčasný predseda predstavenstva Agel SK, Michal Pišoja. Ako to redakcii Medicína potvrdili tri od seba nezávislé zdroje, obaja sa mali spoznať v poradenskej spoločnosti Ernst&Young.
Matej Ovčiarka pôsobí v súčasnosti ako šéf sekcie pre implementáciu Plánu obnovy a odolnosti. Ako informoval denník SME, M. Ovčiarka tak má priamy dosah na čerpanie viac než miliardy eur, ktoré sú určené na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc. Z ôsmych nemocníc, ktorým ministerstvo zdravotníctva schválilo financie patria tri Agelu, konkrétne nemocnica v Skalici, Leviciach a vo Zvolene. Faktom je, že uvedené financie boli schválené ešte pred parlamentnými voľbami, počas pôsobenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. No v prípade, ak by mal Agel počas realizácie projektov problémy s plnením termínov, pozícia Mateja Ovčiarku sa môže stať dôležitým faktorom pri hľadaní kompromisných riešení.
Biznis partneri
Na ministerstve zdravotníctva pôsobí aj Adam Kalužay, ktorý má na starosti implementáciu sieťového riadenia nemocníc. Pre denník Sme potvrdil, že v rezorte pôsobí na základe dohody o pracovnej činnosti na dobu určitú do 31. decembra 2024. V kompetencii má zabezpečovanie a koordinovanie implementácie reformy centralizácie riadenia nemocníc.
Adam Kalužay v minulosti pôsobil ako ekonomický riaditeľ Národnej transfúznej služby v Bratislave. Rovnako podnikal s bývalým ekonomickým riaditeľom trenčianskej nemocnice Marekom Šedíkom v rámci firmy iFAM, s.r.o. Adam Kalužay sa pritom podľa tvrdení jedného z našich zdrojov predstavoval aj ako blízky spolupracovník Michala Pišoju.
Marek Šedík zase figuruje v spoločnostiach ako Med Services, s.r.o., Care Services, s.r.o. či Práčovne a čistiarne s.r.o. Nitra spoločne priamo s Michalom Pišojom, ktorý šéfuje Agelu na Slovensku. Marek Šedík podniká aj v rámci firiem Lavaton, s.r.o. a spoločnosti Futurum, s.r.o., ktorých spoločníkom je AGEL SK, s.r.o., ktorému šéfuje Michal Pišoja.
Redakcia Medicíny oslovila Adama Kalužaya s otázkou, aký vzťah má s Marekom Šedíkom a kto ho ohľadom pracovnej pozície na ministerstve oslovil. Adam Kalužay na otázky odmietol odpovedať.
Kľúčové záchranky
Personálne zmeny sa dotkli aj najvyšších miest v Záchrannej zdravotnej službe Bratislava. Ministerka Z. Dolinková koncom februára odvolala z funkcie riaditeľa bratislavských záchranárov Roberta Nádaského. Na jeho miesto dočasne dosadila Slavomíra Grušku, ktorý do 5. marca 2024 pôsobil ako člen predstavenstva dopravnej zdravotnej služby Agel Merea. V predstavenstve pôsobil do svojho vymenovania spoločne s Michalom Pišojom a Ernestom Cabanom.
„Informácia bola pre nás prekvapením. Naši kolegovia sa pýtali, prečo človek, ktorý pracuje v Ageli, je poverený vedením štátnej záchranky. Je zvláštne, že sa nenašiel nikto z prostredia štátnej záchranky. Záchranári vnímajú personálne zmeny citlivo a občas sa pýtajú, či na najvyšších miestach fungujú dohody alebo lobistické skupiny,“ reagovala prezidentka Občianskeho združenia Rescue Service Continuity Zuzana Pukancová, ktorá zároveň pôsobí aj ako podpredsedníčka Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe Bratislava.
Pripravujú zmeny v sieti záchraniek
Zaujímavé je aj obsadenie Komisie pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť na ministerstve zdravotníctva, ktorá pripravuje veľkú reformu v záchrannej zdravotnej službe. Tá má byť účinná od januára 2025. Komisia z neznámych príčin funguje v utajenom režime a personálne obsadenie komisie nie je verejne dostupné. „Čokoľvek, čo sa na komisii odhlasuje, povie, každý zápis podlieha utajeniu, čo je pre mňa absolútne absurdná situácia. Nerozumiem tomu,“ povedal pre TA3 člen komisie Ernest Caban, ktorý zároveň pôsobí ako šéf Asociácie poskytovateľov prednemocničnej zdravotnej starostlivosti a predseda predstavenstva dopravnej zdravotnej služby Agel Merea.
Podľa informácií, ktoré získala redakcia Medicíny medzi členmi Komisie pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť na ministerstve zdravotníctva je už spomínaný šéf bratislavských záchranárov Slavomír Gruška, aj vedúci odboru zdravotnej starostlivosti operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Jozef Karaš, ktorý predtým pôsobil ako medicínsky riaditeľ v spoločnosti Agel Merea.
Ako prezradil J. Karaš v podcaste 155 odtieňov urgentu, operačné stredisko vyvinulo aktivity a pripravilo projekt zmien v záchrannej zdravotnej službe, ktorý Zuzana Dolinková schválila 21. marca tohto roku. Ide o stratégiu na stabilizáciu záchrannej zdravotnej služby. V podcaste J. Karaš dodal, že projektovým manažérom pripravovaných zmien je Gaston Ivanov.
Gaston Ivanov je známy ako dlhoročný analytik spoločnosti Agel. V minulosti pôsobil vo firme Merea Agel. V júli 2024 sa jeho pozícia zmenila a momentálne je riaditeľom sekcie stratégie a riadenia v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Do funkcie v štátnej poisťovni sa dostal v čase, kedy sa jej hospodárenie výrazne zhoršilo, čo následne viedlo k rozhodnutiu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložiť VšZP povinnosť predložiť ozdravný plán.
Redakcia Medicíny oslovila ministerstvo zdravotníctva s otázkou, aké je ďalšie personálne obsadenie Komisie pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo zdravotníctva na otázky neodpovedalo.
Ľudí dosadili aj do VšZP
Ďalšou zaujímavou nomináciou ministerky je Matúš Jurových, člen predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ministerka navrhla M. Jurovýcha za člena predstavenstva VšZP napriek tomu, že ho do funkcie neodporučil predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Vladimír Baláž. Podľa V. Baláža, poslanca strany Smer-SSD mal M. Jurových iba minimálne vedomosti o verejnom zdravotnom poistení a nemal žiadne skúsenosti s poistným trhom. Zuzana Dolinková ho vymenovala aj napriek tomu, že M. Jurových nezískal jednohlasné odporúčanie od výberovej komisie. Ministerka o ňom rozhodla aj napriek výhradám.
V kuloároch je M. Jurových známy priateľským vzťahom s predsedom predstavenstva spoločnosti Agel SK, Michalom Pišojom. Vzťahy Matúša Jurovýcha s firmou Agel SK, a.s., preveroval aj denník Štandard. Michal Pišoja potvrdil, že sa s M. Jurovýchom stretávajú pri rôznych voľnočasových príležitostiach. Hovorkyňa Agelu dodala, že Matúš Jurových sa s Michalom Pišojom spoznal, podobne ako Matej Ovčiarka, v poradenskej spoločnosti Ernst&Young.
„Človekom blízkym Agelu“ má byť podľa zdrojov redakcie Medicína aj čerstvo odvolaný predseda predstavenstva a bývalý generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Michal Ďuriš. Tri od seba nezávislé zdroje redakcii Medicína potvrdili, že Michal Ďuriš má blízky osobný kontakt s Rolandom Uhrinom, ktorý rovnako ako Matej Ovčiarka a Michal Pišoja pôsobili spoločne vo firme Eastfield.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marianna Bublavá na otázku, aký má Michal Ďuriš vzťah s Rolandom Uhrinom uviedla, že bývalý šéf VšZP pri výkone funkcie predsedu predstavenstva VšZP postupoval odborne, profesionálne a nestranne, bez ohľadu na osoby, s ktorými sa počas svojej kariéry spoznal.
Dodala však, že v minulosti M. Ďuriš pôsobil v oblasti zdravotníctva ako zamestnanec ministerstva zdravotníctva, asistent člena zdravotníckeho parlamentného výboru, aj ako advokát zastupujúci spoločnosti podnikajúce v zdravotníctve a stavovské organizácie.
Na poste generálneho riaditeľa štátnej zdravotnej poisťovne má Michala Ďuriša podľa informácií redakcie vymeniť práve Matúš Jurových.
Slovenské zdravotníctvo predstavuje zložitý uzol vzťahov, kde prechody profesionálov medzi súkromným a verejným sektorom sú štandardom. Preto nie je dôvod ich paušálne odsudzovať. Množstvo skúsených odborníkov je limitované a je prirodzené, keď súkromná spoločnosť odporučí odborníka do verejnej sféry. Prienik bývalých manažérov, zamestnancov, či blízkych osôb Agelu do pozícií vo verejnom zdravotníctve však vzbudzuje legitímne otázky. Nielen svojou kvantitou, ale predovšetkým možným konfliktom záujmov, ktorý v sektore prirodzene vzniká. Bude preto dôležité pozorne sledovať, aké kroky a rozhodnutia budú rezort zdravotníctva a „nominanti“ Agelu prijímať, a aký vplyv budú mať tieto kroky na férovosť a rovnováhu vzťahov v slovenskom zdravotníctve.